2 maja strajk pracowników handlu. Sklepy będą otwarte?

Zdjęcie z artykułu: 2 maja strajk pracowników handlu. Sklepy będą otwarte? Strajk pracowników handlu 2 maja. Sklepy będą otwarte?; fot. Alexas_Fotos, pixabay.com, CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu 2 maja strajk pracowników handlu. Sklepy będą otwarte?

We wtorek 2 maja czeka nas ogólnopolski protest pracowników handlu. Ma to być sprzeciw wobec niskich zarobków. Jak będzie wyglądać strajk?

Za dużo obowiązków, za małe zarobki

O akcji protestacyjnej pracowników pracowników handlu, zaplanowanej na 2 maja (wtorek), informuje NSZZ „Solidarność”. W liście Alfreda Bujary, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” możemy przeczytać m.in., że maleje liczba pracowników w sklepach. - Obowiązkom, które niegdyś wykonywało 2 lub nawet 3 pracowników dzisiaj musi sprostać jedna osoba. Pracownikom wciąż dokładane są nowe obowiązki, co nie pociąga za sobą adekwatnego wzrostu wynagrodzeń - wyjaśnia Bujara.

Przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że zagraniczne sieci handlowe, które działają w Polsce - w podobnych sklepach działających zachodnich krajach Unii Europejskiej zatrudniają dwukrotnie więcej pracowników. Cały list można znaleźć tutaj.

Gdzie będzie protest?

Z informacji portalu tysol.pl wynika, że potwierdzone miejsca, w których 2 maja odbywać się będzie strajk pracowników handlu, to m.in. markety sieci Biedronka, Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Arel oraz Makro Cash and Carry. W akcji w całym kraju weźmie udział kilkanaście tysięcy osób.

Strajk w handlu 2 maja - sklepy będą otwarte?

Akcja protestacyjna ma polegać na „przesadnie skrupulatnym i dokładnym” wykonywaniu przez pracowników sklepów obowiązków i przestrzeganiu procedur. Mowa o tzw. strajku włoskim. 2 maja to dzień międzyświąteczny. Wiele osób wtedy ma długi weekend i nie musi pracować. Jednak dla pracowników handlu to w większości przypadków normalny dzień pracy. Wybrana forma strajku może być więc uciążliwa dla klientów chcących zrobić tego dnia zakupy.

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

20 ciekawostek na 20 lat Harry'ego Pottera

20 ciekawostek na 20 lat Harry'ego Pottera

Trudno w to uwierzyć, ale pierwsza część z serii książek o Harrym Potterze ma już 20 lat! Z okazji okrągłej rocznicy Kamienia Filozoficznego mamy dla was 20 magicznych faktów, o których mogliście nie mieć pojęcia.

43 min
Familiada: najcieplejsze państwa w Europie. Komiczny finał jednego z odcinków

Familiada: najcieplejsze państwa w Europie. Komiczny finał jednego z odcinków

'Najcieplejsze państwa w Europie' i 'Coś miejscowego' - to zadania, z którymi musieli się zmierzyć w finale uczestnicy jednego z odcinków Familiady. 

4 godz. 10 min.
Depeche Mode w Polsce 2018: bilety - gdzie i po ile kupić?

Depeche Mode w Polsce 2018: bilety - gdzie i po ile kupić?

Depeche Mode, jeden z najbardziej wpływowych zespołów muzyki nowoczesnej zimą wróci do Polski na trzy klubowe koncerty. Sprawdź, gdzie i po ile kupić bilety na to wydarzenie.

5 godz. 11 min.
 Open'er 2017: The Dumplings wystąpią z 9-osobową orkiestrą

Open'er 2017: The Dumplings wystąpią z 9-osobową orkiestrą

The Dumplings w tym roku wracają na scenę Openera w niezwykłym, specjalnym formacie. Zespół zagra z 9-osobową orkiestrą!

5 godz. 29 min.

#NIEprzepłcaj!! Przedstawiamy ŁOPUSZAŃSKA 22!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy