2 maja strajk pracowników handlu. Sklepy będą otwarte?

Zdjęcie z artykułu: 2 maja strajk pracowników handlu. Sklepy będą otwarte? Strajk pracowników handlu 2 maja. Sklepy będą otwarte?; fot. Alexas_Fotos, pixabay.com, CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu 2 maja strajk pracowników handlu. Sklepy będą otwarte?

We wtorek 2 maja czeka nas ogólnopolski protest pracowników handlu. Ma to być sprzeciw wobec niskich zarobków. Jak będzie wyglądać strajk?

Za dużo obowiązków, za małe zarobki

O akcji protestacyjnej pracowników pracowników handlu, zaplanowanej na 2 maja (wtorek), informuje NSZZ „Solidarność”. W liście Alfreda Bujary, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” możemy przeczytać m.in., że maleje liczba pracowników w sklepach. - Obowiązkom, które niegdyś wykonywało 2 lub nawet 3 pracowników dzisiaj musi sprostać jedna osoba. Pracownikom wciąż dokładane są nowe obowiązki, co nie pociąga za sobą adekwatnego wzrostu wynagrodzeń - wyjaśnia Bujara.

Przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że zagraniczne sieci handlowe, które działają w Polsce - w podobnych sklepach działających zachodnich krajach Unii Europejskiej zatrudniają dwukrotnie więcej pracowników. Cały list można znaleźć tutaj.

Gdzie będzie protest?

Z informacji portalu tysol.pl wynika, że potwierdzone miejsca, w których 2 maja odbywać się będzie strajk pracowników handlu, to m.in. markety sieci Biedronka, Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Arel oraz Makro Cash and Carry. W akcji w całym kraju weźmie udział kilkanaście tysięcy osób.

Strajk w handlu 2 maja - sklepy będą otwarte?

Akcja protestacyjna ma polegać na „przesadnie skrupulatnym i dokładnym” wykonywaniu przez pracowników sklepów obowiązków i przestrzeganiu procedur. Mowa o tzw. strajku włoskim. 2 maja to dzień międzyświąteczny. Wiele osób wtedy ma długi weekend i nie musi pracować. Jednak dla pracowników handlu to w większości przypadków normalny dzień pracy. Wybrana forma strajku może być więc uciążliwa dla klientów chcących zrobić tego dnia zakupy.

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Kiedy pierwsze lekcje? Początek roku szkolnego 2017 - 2018

Kiedy pierwsze lekcje? Początek roku szkolnego 2017 - 2018

Początek roku szkolnego 2017 - 2018 już za pasem! Tradycyjnie pierwszy dzwonek uczniowie słyszą pierwszego września jednak tym razem wyjątkowo stanie się to później. Odpowiadamy kiedy.

56 min
Tom Swoon - wyjątkowa trasa #574 TOUR pod patronatem Radia Eski

Tom Swoon - wyjątkowa trasa #574 TOUR pod patronatem Radia Eski

Tom Swoon i Radio Eska zapraszają na wyjątkową trasę #574 TOUR, która obejmie 6 polskich miast. Sprawdź, gdzie i kiedy zagra jeden z najlepszych polskich Dj-ów.

1 godz. 17 min.
Game of thrones s07e07 - hakerzy grożą udostępnieniem w sieci finału siódmego sezonu

Game of thrones s07e07 - hakerzy grożą udostępnieniem w sieci finału siódmego sezonu

Gra o tron - finał siódmego sezonu już niedługo. Tymczasem hakerzy grożą wrzuceniem go do sieci przed premierą w HBO. Czy tak faktycznie może się stać?

1 godz. 48 min.
Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony będą najdroższym polskim filmem wszech czasów jednak według specjalistów, jego budżet powinien być dwukrotnie większy niż do tej pory zakładano! Co jeszcze wiemy o powstającym dziele?

2 godz. 9 min.

Spędź dzień ze Strażakiem Samem!! 26-27.08 Centrum ŁOPUSZAŃSKA 22 zaprasza do zabawy!Akcja partnerska

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy