Strajk pracowników handlu 2 maja. Sklepy będą otwarte?

Zdjęcie z artykułu: Strajk pracowników handlu 2 maja. Sklepy będą otwarte? Strajk pracowników handlu 2 maja. Sklepy będą otwarte?; fot. Alexas_Fotos, pixabay.com, CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Strajk pracowników handlu 2 maja. Sklepy będą otwarte?

2 maja czeka nas ogólnopolski protest pracowników handlu. Ma to być sprzeciw wobec niskich zarobków. Jak będzie wyglądać strajk?

Za dużo obowiązków, za małe zarobki

O akcji protestacyjnej pracowników pracowników handlu, zaplanowanej na 2 maja (wtorek), informuje NSZZ „Solidarność”. W liście Alfreda Bujary, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” możemy przeczytać m.in., że maleje liczba pracowników w sklepach. - Obowiązkom, które niegdyś wykonywało 2 lub nawet 3 pracowników dzisiaj musi sprostać jedna osoba. Pracownikom wciąż dokładane są nowe obowiązki, co nie pociąga za sobą adekwatnego wzrostu wynagrodzeń - wyjaśnia Bujara.

Przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że zagraniczne sieci handlowe, które działają w Polsce - w podobnych sklepach działających zachodnich krajach Unii Europejskiej zatrudniają dwukrotnie więcej pracowników. Cały list można znaleźć tutaj.

Strajk w handlu 2 maja - sklepy będą otwarte?

Na razie nic nie skazuje na to, żeby 2 maja z powodu strajku pracowników handlu, sklepy były zamknięte. Akcja protestacyjna ma polegać na „przesadnie skrupulatnym i dokładnym” wykonywaniu przez pracowników sklepów obowiązków i przestrzeganiu procedur. Nie wiadomo jeszcze w jakich dokładnie sklepach odbędzie się protest. Wiadomo jedynie, że w akcji wezmą udział pracownicy kilku dużych sieci zagranicznych oraz jednej sieci z polskim kapitałem.

2 maja to dzień międzyświąteczny. Wiele osób wtedy ma długi weekend i nie musi pracować. Jednak dla pracowników handlu to w większości przypadków normalny dzień pracy. Wybrana forma strajku może być więc uciążliwa dla klientów chcących zrobić tego dnia zakupy. Warto więc zaplanować kupowanie produktów nieco wcześniej, przed majowym długim weekendem.

Artykuł będzie aktualizować.

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Muzyka klubowa 2017: nowości kwiecień w ESKA Live Remix

Muzyka klubowa 2017: nowości kwiecień w ESKA Live Remix

Jakie są nowości i premiery polecane przez Puotcka w ESKA Live RMX w kwietniu 2017? Lista najgorętszych i najbardziej imprezowych hitów do sprawdzenia na ESKA.pl

3 godz. 25 min.
Na czym polega mirkowyzwanie? Zabawa z Wykop.pl

Na czym polega mirkowyzwanie? Zabawa z Wykop.pl

Wykop.pl bawi się w Wyzwania i Zajęcia. Na czym polega wykopowa gra? Sprawdź już teraz - na ESKA.pl.

3 godz. 28 min.
OneRepublic - piosenka No Vacancy wielkim HITEM?!

OneRepublic - piosenka No Vacancy wielkim HITEM?!

OneRepublic zaskakują brzmieniem swojej premierowej piosenki! No Vacancy rozpoczyna nowy etap w karierze Ryana Teddera i jego kolegów z zespołu. Przekonajcie się sami już teraz na ESKA.pl

3 godz. 40 min.
Hardwell w Polsce 2017. Niezbędnik koncertowy

Hardwell w Polsce 2017. Niezbędnik koncertowy

Najbardziej istotne informacje praktyczno–organizacyjne związane z koncertem Hardwella już teraz na ESKA.pl

4 godz. 11 min.

Opel Mokka X: Nowy e-X-cytujący SUV z charakterem. Sprawdź, dlaczego Cię zachwyciAkcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy