Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy. Sprawdź, kiedy można wyciąć drzewo

Zdjęcie z artykułu: Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy. Sprawdź, kiedy można wyciąć drzewo Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy. Sprawdź, kiedy można wyciąć drzewo; fot. 621hjmit, pixabay.com, CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy. Sprawdź, kiedy można wyciąć drzewo

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Są bardziej liberalne w stosunku do tych, które obowiązywały wcześniej.

Aktualizacja, 14 marca

Będzie kolejna zmiana w przepisach?

Niewykluczone, że na kolejnym posiedzeniu Sejm uchwali nowelizację ustawy związaną z wycinką drzew. Od 1 stycznia tego roku można wyciąć drzewo z terenu swojej nieruchomości pod warunkiem, że jest ono wycinane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po nowelizacji przepisy mogłyby się zmienić w ten sposób, że jeśli drzewo zostanie wycięte, to przez 5 kolejnych lat właściciel takiej nieruchomości nie będzie mógł jej sprzedać nabywcy prowadzącemu działalność gospodarczą.

To czy rzeczywiście nowelizacja zostanie uchwalona przez Sejm (i ostatecznie w jakiej formie) - dowiemy się już wkrótce. Będziemy Was o tym informować w aktualizacji tego artykułu.

Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy - kto może wyciąć drzewo?

Nowe przepisy odnośnie wycinki drzew funkcjonują od początku tego roku. Prawo pozwala osobom fizycznym na usunięcie ze swojej nieruchomości każdego drzewa, bez względu na jego obwód - pod warunkiem, że drzewo wycinane jest na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Trzeba te warunki spełnić łącznie. W przypadku zaś wycinki drzew pod działalność gospodarczą, konieczne jest posiadanie stosownego zezwolenia.

Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy - jakich drzew nie można wycinać?

Zmiana przepisów nie oznacza, że każde drzewo może być wycięte. Ministerstwo Środowiska przypomina, że usunięcie drzewa może być niemożliwe lub utrudnione, jeżeli jest ono objęte dodatkową ochroną, czyli:

  • jest pomnikiem przyrody
  • jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu
  • jest objęte ochroną konserwatora zabytków
  • w zasięgu prac związanych z wycinką występują chronione gatunki zwierząt, roślin albo grzybów

Nowe przepisy odnośnie wycinki drzew nie podobają się m.in. stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Lana Del Rey zapowiada nową płytę Lust For Life

Lana Del Rey zapowiada nową płytę Lust For Life

Lana Del Rey zdradza tytuł swojej nowej płyty w niesamowitym zwiastunie. Kiedy nastąpi premiera albumu Lust For Life?

29 marca 2017, 17:24
Doda: premiera koncertowego DVD Riotka Tour

Doda: premiera koncertowego DVD Riotka Tour

Doda ogłasza premierę swojego drugiego koncertowego DVD. Kiedy i gdzie zobaczyć RIOTKA Tour po raz pierwszy? Kiedy krążek trafi do sprzedaży? Znamy szczegóły!

29 marca 2017, 16:50
Adele kończy z koncertami? 'Oklaski wzbudzają we mnie strach'

Adele kończy z koncertami? 'Oklaski wzbudzają we mnie strach'

Adele już nigdy nie ruszy w trasę koncertową? Pewne wyznanie artystki wywołało wśród fanów przerażenie!

29 marca 2017, 16:34
ALMA wystąpi w Warszawie: data, miejsce, bilety

ALMA wystąpi w Warszawie: data, miejsce, bilety

ALMA - Finka z charakterystycznymi, neonowo – zielonymi włosami, bezkompromisowym nastawieniem i głosem, który mógłby burzyć ściany wystąpi w Warszawie. Sprawdź szczegóły dotyczące koncertu.

29 marca 2017, 15:37
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy