Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy. Sprawdź, kiedy można wyciąć drzewo

Zdjęcie z artykułu: Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy. Sprawdź, kiedy można wyciąć drzewo Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy. Sprawdź, kiedy można wyciąć drzewo; fot. 621hjmit, pixabay.com, CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy. Sprawdź, kiedy można wyciąć drzewo

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Są bardziej liberalne w stosunku do tych, które obowiązywały wcześniej.

Aktualizacja, 6 kwietnia

Będą zmiany w ustawie o wycince drzew

Aby uszczelnić przepisy pozwalające na wycinkę drzew, zmienić ma się część zapisów, które zostały wprowadzone z początkiem tego roku. Pojawi się m.in. weryfikacja tego, czy wycinka drzew rzeczywiście jest prowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Natomiast, jak ktoś wytnie drzewa i krzewy, to nie będzie mógł sprzedać działki - na cale związane z działalnością gospodarczą - przez kolejne 5 lat.

Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy - kto może wyciąć drzewo?

Nowe przepisy odnośnie wycinki drzew funkcjonują od początku tego roku. Prawo pozwala osobom fizycznym na usunięcie ze swojej nieruchomości każdego drzewa, bez względu na jego obwód - pod warunkiem, że drzewo wycinane jest na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Trzeba te warunki spełnić łącznie. W przypadku zaś wycinki drzew pod działalność gospodarczą, konieczne jest posiadanie stosownego zezwolenia.

Wycinka drzew 2017: Nowe przepisy - jakich drzew nie można wycinać?

Zmiana przepisów nie oznacza, że każde drzewo może być wycięte. Ministerstwo Środowiska przypomina, że usunięcie drzewa może być niemożliwe lub utrudnione, jeżeli jest ono objęte dodatkową ochroną, czyli:

  • jest pomnikiem przyrody
  • jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu
  • jest objęte ochroną konserwatora zabytków
  • w zasięgu prac związanych z wycinką występują chronione gatunki zwierząt, roślin albo grzybów

Nowe przepisy odnośnie wycinki drzew nie podobają się m.in. stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Red Hot Chili Peppers Kraków 2017: program, rozpiska godzinowa, bilety

Red Hot Chili Peppers Kraków 2017: program, rozpiska godzinowa, bilety

Red Hot Chili Peppers wystąpią 25 lipca w Krakowie na stadionie Cracovii w ramach trasy promującej ich ostatni album The Getaway. Sprawdź program wydarzenia, rozpiskę godzinową oraz informacje związane z biletami.

4 godz. 51 min.
Śnieg w Petersburgu w środku lata! Zobacz zdjęcia i filmy z zasypanego miasta

Śnieg w Petersburgu w środku lata! Zobacz zdjęcia i filmy z zasypanego miasta

Petersburg zasypał śnieg w środku lata przy temperaturze 20 stopni Celsjusza! W internecie natychmiast pojawiło się mnóstwo zdjęć i filmów tej niezwykłej anomalii pogodowej.

4 godz. 53 min.
Kot prezesa: MEMY i najlepsze reakcje

Kot prezesa: MEMY i najlepsze reakcje

Kot prezesa Prawa i Sprawiedliwości został bohaterem internetu podczas protestów przeciwko planowanym zmianom w reformie sądownictwa. Zobacz MEMY i najlepsze reakcje internautów na ESKA.pl.

5 godz. 35 min.
Piosenka z Projekt Lady. Moje życie jest... moje już jest!

Piosenka z Projekt Lady. Moje życie jest... moje już jest!

Piosenka z Projekt Lady już teraz na ESKA.pl. Posłuchaj utworu Moje życie jest... moje i zobacz teledysk, który powstał do piosenki.

5 godz. 38 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy