Gwara warszawska. Tak mówi prawdziwy warszawiak. Znasz te słowa? [GALERIA]

Gwara warszawska 25 Krótki słownik gwary warszawskiej. Znasz te słowa?
Gwara warszawska / ESKA INFO Warszawa, wikimedia.org
Ilustracja do artykułu: Gwara warszawska. Tak mówi prawdziwy warszawiak. Znasz te słowa? [GALERIA]

Dla jednych już wymarła, dla drugich wciąż istnieje. Gwara warszawska, mimo że nie tak znana jak śląska czy kaszubska, jest niezwykle bogata. Upływający czas sprawił, że wiele słów wyszło z codziennego obiegu. Wciąż jednak możemy odnaleźć w stolicy miejsca, gdzie takie zwroty są używane.

Warszawska gwara jest pełna pięknych słów, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Kiedyś dla mieszkańców Pragi, Woli czy Ochoty gwara była codziennością. W dzisiejszych czasach znają je zapewne jedynie najstarsi warszawiacy.

Można powiedzieć, że gwara warszawska składa się z kilku cech. Dawni warszawiacy uwielbiali zdrabniać słowa (np. talerzyk, widelczyk czy wódeczka) i podnosić ich znaczenie (np. kochanieńka, złociutka). Nie zabrakło także wyrazów obcego pochodzenia oraz wielu neologizmów.

Czy gwara jeszcze istnieje? Sprawdźcie sami i zobaczcie galerię z krótkim słownikiem naszego dialektu. Znacie inne słowa? Pochwalcie się w komentarzu!

Zobacz też: Podróż po Warszawie w ultra wysokiej rozdzielczości. Ten film robi wrażenie [WIDEO]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Jarecki - piosenka Kochanie: 'tego po prostu trzeba posłuchać' [VIDEO]

Jarecki - piosenka Kochanie: 'tego po prostu trzeba posłuchać' [VIDEO]

Jarecki wydał kolejny singiel i teledysk! Piosenką pt. Kochanie zapowiada album Za Wysoko, a szczegóły sprawdzicie na ESKA.pl 

28 min
Robert Janowski: 'Sugeruję, żeby Michał Szpak jeszcze raz pojechał na Eurowizję'

Robert Janowski: 'Sugeruję, żeby Michał Szpak jeszcze raz pojechał na Eurowizję'

Robert Janowski uważa, że Michał Szpak powinien jeszcze raz pojechać na Eurowizję. Zgadzacie się z członkiem tegorocznego jury Krajowych Eliminacji?

36 min
Arek Kłusowski - kim jest uczestnik Idola? Znacie go z innego muzycznego show!

Arek Kłusowski - kim jest uczestnik Idola? Znacie go z innego muzycznego show!

Arek Kłusowski w Idolu. Zastanawiacie się kim jest młody wokalista? Podpowiadamy - znacie go już z innego muzycznego talent show!

59 min
Rag'n'Bone Man w Polsce 2017 - data, miejsce, bilety. Koncert przeniesiony!

Rag'n'Bone Man w Polsce 2017 - data, miejsce, bilety. Koncert przeniesiony!

Rag'n'Bone Man idzie jak burza, a w związku z ogromnym zainteresowaniem, warszawski koncert jednego z najgłośniejszych debiutantów 2017 roku przeniesiony do większego klubu! Szczegóły na ESKA.pl

1 godz. 0 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy