Gwara warszawska. Tak mówi prawdziwy warszawiak. Znasz te słowa? [GALERIA]

Gwara warszawska 25 Krótki słownik gwary warszawskiej. Znasz te słowa?
Gwara warszawska / ESKA INFO Warszawa, wikimedia.org
Ilustracja do artykułu: Gwara warszawska. Tak mówi prawdziwy warszawiak. Znasz te słowa? [GALERIA]

Dla jednych już wymarła, dla drugich wciąż istnieje. Gwara warszawska, mimo że nie tak znana jak śląska czy kaszubska, jest niezwykle bogata. Upływający czas sprawił, że wiele słów wyszło z codziennego obiegu. Wciąż jednak możemy odnaleźć w stolicy miejsca, gdzie takie zwroty są używane.

Warszawska gwara jest pełna pięknych słów, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Kiedyś dla mieszkańców Pragi, Woli czy Ochoty gwara była codziennością. W dzisiejszych czasach znają je zapewne jedynie najstarsi warszawiacy.

Można powiedzieć, że gwara warszawska składa się z kilku cech. Dawni warszawiacy uwielbiali zdrabniać słowa (np. talerzyk, widelczyk czy wódeczka) i podnosić ich znaczenie (np. kochanieńka, złociutka). Nie zabrakło także wyrazów obcego pochodzenia oraz wielu neologizmów.

Czy gwara jeszcze istnieje? Sprawdźcie sami i zobaczcie galerię z krótkim słownikiem naszego dialektu. Znacie inne słowa? Pochwalcie się w komentarzu!

Zobacz też: Podróż po Warszawie w ultra wysokiej rozdzielczości. Ten film robi wrażenie [WIDEO]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Red Hot Chili Peppers Kraków 2017: program, rozpiska godzinowa, bilety

Red Hot Chili Peppers Kraków 2017: program, rozpiska godzinowa, bilety

Red Hot Chili Peppers wystąpią 25 lipca w Krakowie na stadionie Cracovii w ramach trasy promującej ich ostatni album The Getaway. Sprawdź program wydarzenia, rozpiskę godzinową oraz informacje związane z biletami.

4 godz. 48 min.
Śnieg w Petersburgu w środku lata! Zobacz zdjęcia i filmy z zasypanego miasta

Śnieg w Petersburgu w środku lata! Zobacz zdjęcia i filmy z zasypanego miasta

Petersburg zasypał śnieg w środku lata przy temperaturze 20 stopni Celsjusza! W internecie natychmiast pojawiło się mnóstwo zdjęć i filmów tej niezwykłej anomalii pogodowej.

4 godz. 50 min.
Kot prezesa: MEMY i najlepsze reakcje

Kot prezesa: MEMY i najlepsze reakcje

Kot prezesa Prawa i Sprawiedliwości został bohaterem internetu podczas protestów przeciwko planowanym zmianom w reformie sądownictwa. Zobacz MEMY i najlepsze reakcje internautów na ESKA.pl.

5 godz. 32 min.
Piosenka z Projekt Lady. Moje życie jest... moje już jest!

Piosenka z Projekt Lady. Moje życie jest... moje już jest!

Piosenka z Projekt Lady już teraz na ESKA.pl. Posłuchaj utworu Moje życie jest... moje i zobacz teledysk, który powstał do piosenki.

5 godz. 35 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy