Bitwa Warszawska 1920

i

Autor: Centralne Archiwum Wojskowe Bitwa Warszawska 1920

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Wirtualny spacer po muzeum - zobacz, co przygotowało!

2020-08-13 6:54

Dziś mija 100 lat od Cudu nad Wisłą - Bitwy Warszawskiej. Z okazji tej okrągłej rocznicy Muzeum Warszawy przygotowało wirtualną opowieść - materiały i artykuły, dzięki którym każdy z nas będzie mógł przeżyć dramatyczne wydarzenia sprzed wieku.

Wielka bitwa w Krośniewicach. Gruzini zaatakowali Polaków

W sierpniu 1920 roku na wschodnich przedpolach Warszawy doszło do decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo ocaliło polską niepodległość, odzyskaną w 1918 roku po 123 latach zaborów.

W stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku Muzeum Warszawy przygotowało wirtualny spacer śladami tamtych wydarzeń.

- W dwuczęściowej ekspozycji online podzielonej na 2 części (Bitwa i Pamięć) znalazło się kilkadziesiąt eksponatów z muzealnych zbiorów, które najlepiej opowiadają nie tylko o militarnym aspekcie obrony stolicy, ale też o formach upamiętnienia i kreowania narodowej mitologii rodzącego się niepodległego państwa - czytamy na stronie placówki.

W zbiorach muzeum znajdziemy m.in. archiwalne fotografie, wojskowe odznaczenia, elementy umundurowania czy dokumenty. Wszystko okraszono przystępnymi opisami. 

Szczegóły tutaj: STULECIE BITWY WARSZAWSKIEJ. PAMIĄTKI ZE ZBIORÓW MUZEUM WARSZAWY.

Najmodniejsze słowa z języka młodzieżowego 2020. Wiesz co znaczą? [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Banan to osoba:

100-lecie Bitwy Warszawskiej - Cud nad Wisłą

Bitwa Warszawska nazywana Cudem nad Wisłą rozegrała się w okresie 13-25 sierpnia 1920 roku. Wówczas na wschodnich przedpolach Warszawy doszło do decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo ocaliło polską niepodległość, odzyskaną w 1918 roku po 123 latach zaborów. Przekreśliło również sowieckie plany ekspansji na Europę Zachodnią.

Bohaterskie walki o Radzymin, przełamanie sowieckich pozycji przez grupę manewrową, atak na tyły nacierającego nieprzyjaciela, a także sukcesy 5 Armii generała Władysława Sikorskiego na Północnym Mazowszu 15 sierpnia, odwróciły losy wojny w tej najbardziej krytycznym momencie.