Prawo i Sprawiedliwość zachęca wszystkich swoich wyborców do wzięcia udziału w proteście w Warszawie. Jego głównym celem ma być pokazanie sprzeciwu wobec "rażącego łamania prawa i nieprzestrzegania zasad Konstytucji przez ekipę Tuska". Za niezgodne z prawem zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości uważają przede wszystkim aresztowanie polityków Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, do którego doszło 9 stycznia, a także zmiany w mediach publicznych.
"Protest Wolnych Polaków" w Warszawie. Ilu uczestników?
Politycy Prawa i Sprawiedliwości zachęcają Polaków do wzięcia udziału w manifestacji. Do stolicy przyjadą autokary wypełnione zwolennikami tej partii, przygotowane przez Kluby "Gazety Polskiej", związkową "Solidarność", a nawet kościół. W tej sprawie działają także lokalne struktury PiS, które zachęcają do wzięcia udziału w proteście. Ostatecznie w stolicy może pojawić się nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.
Manifestacja Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie - trasa, godzina, utrudnienia na ulicach
Protest ma rozpocząć się 11 stycznia o 16:00 przed Sejmem RP. Później, około godziny 18:00 ruszyć ma "Marsz Wolnych Polaków", uczestnicy mają pójść w kierunku siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej na placu Powstańców Warszawy. Po drodze przejdą przez: ulicę Wiejską, plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, rondo de Gaulle’a i Świętokrzyską.
Tak duża manifestacja wiąże się oczywiście z utrudnieniami dla kierowców i pasażerów, będą one tym bardziej dokuczliwe, że protest będzie odbywał się w godzinach szczytu. Jak informuje stołeczny Ratusz, w czasie wydarzenia policja może zdecydować o zamknięciu ruchu na trasie przemarszu. Na trasach objazdowych mogą poruszać się autobusy linii: 106, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 521 i E-2.
Jeśli rondo de Gaulle'a będzie nieprzejezdne, wówczas tramwaje linii 7, 9, 22, 24 i 25 również będą poruszać się objazdami. 7, 9, 22, 24 i 25 po stronie Ochoty dojadą tylko do placu Starynkiewicza. Z kolei na Pradze 7, 22 i 25 będą kursowały do Wiatracznej, a 9 i 24 do pętli aleja Zieleniecka.
W czasie wydarzenia pasażerom będą pomagali informatorzy WTP. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu. Jak podkreślił urząd miasta, w czwartek 11 stycznia warto skorzystać przede wszystkim z metra oraz połączeń kolejowych Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi (obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego). Na 11 stycznia zaplanowane są także inne manifestacje, które także mogą wiązać się z utrudnieniami.
Wąsik i Kamiński w areszcie na Grochowie. Przed budynkiem policja, media. Zapalono znicze