oddawanie krwi

i

Autor: Unsplash

Dobroczynność

2 dni wolnego za oddanie krwi. Krwiodawcy celują w konkretne daty

2023-04-21 18:44

Zgodnie z przepisami, które właśnie weszły w życie, krwiodawcy przysługuje wolne na dzień oddania krwi oraz dzień następny. O to, czy przywilej zwiększył liczbę chętnych, nasza reporterka zapytała kierownika z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Dowiedzieliśmy się też, które dni są najchętniej wybierane na oddawanie krwi.

Dwa dni wolnego za oddanie krwi

Jak czytamy w Ustawie o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, "zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym". Podobne rozwiązanie ma bez wątpienia dodatkowo zachęcać do oddawania krwi i uatrakcyjnić pomaganie w oczach tych, którzy mogą to robić. Przypomnijmy, że wcześniej, przed pandemią COVID-19 krwiodawcom przysługiwał tylko jeden dzień wolnego.

Aby dowiedzieć się więcej o wpływie przepisów na liczbę krwiodawców, nasza reporterka udała się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

- To rozwiązanie funkcjonuje u nas od jakiegoś czasu, odkąd w kraju pojawiła się pandemia COVID-19. To żadna nowość, po prostu to potwierdzenie tego, co było - mówi o wprowadzeniu dwudniowego wolnego dla krwiodawców na stałe Michał Szostek, kierownik działu dawców i pobierania.

Czytaj również: Dzień Ziemi 2023 w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców stolicy?

Czwartek ulubionym dniem krwiodawców?

Nasza reporterka zapytała eksperta również o to, czy wprowadzenie rozwiązania przyciąga większe grupy chętnych do pomagania oraz czy wybierają oni konkretne dni, w których chcą oddawać krew. - Z każdym rokiem naszych krwiodawców jest troszeczkę więcej. Te dwa dni wolnego sprawiły, że krwiodawcy zaczęli się kumulować w konkretne dni. Aktualnie są to czwartki, więc staramy się dostosować godziny otwarcia naszych punktów poboru właśnie do potrzeb krwiodawców. Kiedy możemy się ich spodziewać więcej, godziny są wydłużone, rejestracja jest do godz. 17:00 - zaznacza Szostek.

Specjalista podkreśla również, że oddawanie krwi to przede wszystkim szlachetna czynność, a honorowi krwiodawcy są "cichymi bohaterami dnia codziennego". - Pamiętajmy, że to nie jest lek na grypę, tylko krwią ratujemy ludzkie życie. Każdy z nich jest bohaterem - mówi.

Nasza reporterka porozmawiała również z osobami, które zgłosiły się do oddania krwi. Wszyscy zgodnie zaznaczyli, że robią to, by pomagać.

Kto może oddać krew?

Jakie dokładnie warunki trzeba spełnić, aby móc oddać krew? - Trzeba czuć się zdrowym, być wyspanym, wypoczętym, być między 18. i 65. rokiem życia, dobrze się nawodnić, mieć przy sobie jakiś dokument potwierdzający swoją tożsamość - wylicza Szostek.

Zobacz, jak wygląda huta ArcelorMittal w Warszawie:

Warszawska orkiestra będzie miała gdzie grać! Sinfonia Varsovia z umową na remont siedziby