Śmierć Jana Pawła II 2 kwietnia 2005
Choć można było spodziewać się tej chwili, i tak dla wielu było ogromnym szokiem, gdy w sobotę 2 kwietnia wieczorem ogłoszono, że papież Jan Paweł II nie żyje. W chwili śmierci lider Kościoła katolickiego miał 84 lata i zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi - od choroby Parkinsona przez grypę i zabieg tracheotomii, wykonany z powodu niewydolności oddechowej. Mimo to jego śmierć wywarła na Polakach ogromne piętno, bo oznaczała koniec pewnej epoki.
Po ponad 26 latach pontyfikatu w trakcie którego m.in. skończyła się zimna wojna, a Polska odzyskała niepodległość wielu wydawało się, że Papież Polak będzie z nami zawsze. Czas jednak przypomniał o swoich prawach.
Gdy wieczorem 2 kwietnia ogłoszono, że papież zmarł o godzinie 21:37 momentalnie przerwano wszystkie widowiska sportowe i rozrywkowe. W Warszawie rozbrzmiały dzwony i zawyły syreny. Kolejnego dnia władze ogłosiły żałobę narodową obowiązującą do dnia pogrzebu Jana Pawła II. Warszawiacy gromadzili się na czuwaniu modlitewnym w świątyniach - prawdziwe oblężenie wiernych przeżywała m.in. kościół akademicki św. Anny.
Część polskich stacji całkowicie wstrzymała emisję swoich programów, nie emitowano również reklam. Z kolei w radiach prezentowano spokojną, stonowaną muzykę.
Żałoba dobiegła końca wraz z pogrzebem papieża w piątek 8 kwietnia 2005. Na ulicach tego dnia wystawiono telebimy na których transmitowano uroczystości w Watykanie. Dzięki temu wszyscy warszawiacy wspólnie mogli przeżywać te wyjątkowe chwile. Według oficjalnych danych - dzięki temu, iż pogrzeb emitowano w większości stacji - pobito rekord oglądalności (uroczystości śledziło ponad 21 400 000 milionów Polaków).
Wieczorem tego dnia ulicami Warszawy przeszedł "Biały Marsz Wdzięczności", w którym udział wzięło około 100 tysięcy osób. Jak donosiła wówczas gazeta.pl tak duża liczba osób próbowała się ze sobą skontaktować, że sieci komórkowe w rejonie marszu zostały kompletnie przeciążone.
Jan Paweł II - papież Polak, kim był, osiągnięcia
Krakowski kardynał Karol Wojtyła (ur. 1920) został 16 października 1978 roku wybrany na papieża jako pierwszy Polak w historii i pierwszy nie-Włoch od kilku stuleci. Przyjął imię Jana Pawła II na cześć swojego poprzednika, który sprawował urząd przez zaledwie 33 dni.
Jan Paweł II opowiadał się za pojednaniem między narodami i religiami, czego dowodem była m.in. niesamowita liczba pielgrzymek. Stały się one znakiem rozpoznawczym tego pontyfikatu i uczyniły z Jana Pawła II jednego z najczęściej podróżujących przywódców politycznych w historii. Papież odwiedził 132 kraje oraz około 900 miejscowości. Podczas wszystkich podróży zagranicznych Jan Paweł II przebył ponad 1 700 000 km, co odpowiada ponad 42-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika. Do wielu miejsc dotarł jako pierwszy papież w historii.
Papież Polak przeciwstawiał się także komunizmowi, doprowadzając do zakończenia zimnej wojny i Jesieni Ludów. W nauczaniu Kościoła był reprezentantem reform Soboru Watykańskiego II, ale w dość konserwatywnej ich interpretacji z poszanowaniem dla tradycyjnych wartości Kościoła.
W czasie swojego pontyfikatu beatyfikował 1340 osób, a kanonizował 483. Był trzecim najdłużej urzędującym papieżem w historii, po pierwszym - św. Piotrze (30–67) oraz Piusie IX (1846–1878).
W pogrzebie Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 wzięły udział delegacje z ponad 150 państw, a żałobę narodową po jego śmierci ogłoszono w 58 krajach w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej.
1 maja 2011 papież Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 - świętym Kościoła katolickiego.
Tak wyglądała Warszawa w pierwszych dniach po śmierci Jana Pawła II. Zobacz archiwalne zdjęcia: