20 marca odbędzie się protest rolników. Komenda Główna Policja informuje, że tego dnia zapowiedziano ponad 580 lokalnych protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tys. osób. Funkcjonariusze postarają się, aby kierowcy mogli przemieszczać się po miastach, pomimo zapowiedzianych blokad.
Protest rolników - 20 marca 2024. Komunikat policji
Komenda Główna Policji przypomniała, że konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi możliwość organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Podczas takich wydarzeń funkcjonariusze muszą zadbać o bezpieczeństwo zarówno uczestników zgromadzenia, jak i wszystkich obywateli:
"Zabezpieczanie zgromadzeń publicznych jest jednym z ustawowych obowiązków nałożonych na policję, której celem zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom oraz ochrona ich praw i wolności. Rolą policjantów jest dbanie, by wszelkiego rodzaju zgromadzenia odbywały się z poszanowaniem obowiązującego prawa, a w przypadku jego naruszenia – podjęcie stosownych działań" – zaznaczyła Komenda Główna Policji.
Ponadto funkcjonariusze wystosowali prośbę, informować ich o wszelkich sytuacjach mogących wskazywać na próby prowokacji.
Strajk rolników w Warszawie, ranni policjanci
Podczas protestów w Warszawie, które odbyły się 6 marca, 14 funkcjonariuszy policji doznało urazów ciała w postaci poparzeń i stłuczeń, a u jednego z nich uraz głowy były na tyle poważny, że musiał pozostać w szpitalu:
"W trakcie tych wydarzeń policjanci zatrzymali 26 osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw, m.in. czynnej napaści, znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, uszkodzenia mienia, a także udziału w zbiegowisku i używania wyrobów pirotechnicznych" – podkreśliła Komedna Główna.
Ponadto Komenda Stołeczna opublikowała wizerunki 14 osób, które brały udział w protestach 6 marca w Warszawie i mogą mieć związek z popełnieniem podobnych wykroczeń. Ponadto policja wystosowała oficjalny apel:
"Wydarzenia, do jakich doszło pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i pod Sejmem oraz ich medialny przekaz powodują, że przed kolejnymi protestami, które zostały zapowiedziane w całym kraju, policja apeluje o zachowanie spokoju i szacunku dla innych opinii. Policja nie jest stroną w różnego rodzaju sporach społecznych, a w swoich działaniach kieruje się wyłącznie dbałością o ład i porządek publiczny" – zaznaczyła KGP.