Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Ewa Sas

40 lat minęło... czyli historia warszawskiej Starówki na liście dziedzictwa UNESCO

2020-09-02 23:25

Co 5 lat w Warszawie świętowany jest dzień wpisania Starówki na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Także i tym razem, mimo pandemii koronawirusa, urzędnicy obchodzili święto. Jak wyglądały te obchody - dowiesz się z ESKA Warszawa.

Na Zamku Królewskim spotkali się Magdalena Gawin - wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków, Renata Kaznowska - zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska - przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, prof. Krzysztof Pawłowski - inicjator wpisu Starego Miasta na listę UNESCO, Michał Krasucki - stołeczny konserwator zabytków i Wojciech Fałkowski - dyrektor Zamku Królewskiego. Wiceminister kultury, Magdalena Gawin, podkreślała że sama Starówka nie jest tylko przestrzenią, ale prawdziwym świadkiem historii - W tych obiektach jest zakodowana nasza cała historia. To jest historia Konfederacji Warszawskiej, czyli tolerancji religijnej. To jest historia i miejsce spotkań sejmu. To jest historia Konstytucji 3 maja - mówiła wiceminister.

Prestiż na arenie międzynarodowej i lepsza ochrona. To zdaniem miejskich urzędników najważniejsze profity z bycia na liście UNESCO. Jednak warszawska Starówka to nie skansen, a żywy organizm. Są tutaj mieszkańcy, o których trzeba dbać. - Nam zależy na tym, żeby tutaj zachować mieszkańców. Nie sprzyja temu ruch turystyczny. Tak więc ten ruch trzeba specjalnie kontrolować - mówi Michał Krasucki, miejski konserwator zabytków. Kontrolą ma być chociażby rozsądne wydawanie zgód na kolejne ogródki kawiarniane czy pilnowanie tego, jakie pojazdy wjeżdżają na teren Starego Miasta.

Miasto z okazji jubileuszu zorganizowało kilka skromnych wydarzeń. Jednym z nich są spacery po miejscach remontowanych na Starówce. Te spacery prowadzić będą sami konserwatorzy. Osobiście będą mogło w nich uczestniczyć Dodatkowo w Muzeum Warszawy wciąż można oglądać wystawę czasową poświęconą projektom. Dla osób z branży konserwatorskiej przygotowano Warszawską Konferencję Konserwatorską, która będzie poświęcona problemom Starego Miasta - Będziemy mówić o konserwacji tynków, nawierzchni czy zarządzaniu dziedzictwem - wymienia Michał Krasucki.

Historyczne Centrum Warszawy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 2 września 1980 r. Znalazło się wśród miast historycznych takich jak m.in.: centrum Rzymu wraz z Watykanem, Ouro Preto w Brazylii czy Bosra w Syrii, parków narodowych Durmitor w Jugosławii i Garaniba w Zairze.

Wirtualne podróżowanie: muzea i zabytki, które można zwiedzać on-line