Pierwszy Maraton Warszawski 1979
30 września 1979 odbyła się pierwsza edycja imprezy biegowej, którą dziś znamy jako doroczny Maraton Warszawski, ale wówczas miała ona nazwę I Maraton Pokoju.
Organizacja biegu nie była wówczas taka prosta - rządzącą Polską PZPR nie przejawiała specjalnej przychylności do wszystkich masowych zgromadzeń (poza tymi organizowanymi przez siebie). Ostatecznie dzięki zaangażowaniu grupy miłośników biegania (w tym tak znanych postaci jak Tomasz Hopfer i Józef Węgrzyn) opór władz udało się przełamać i impreza mogła się odbyć.
I Maraton Pokoju - którędy wiodła trasa?
Trasa Maratonu biegła ze Stadionu Dziesięciolecia, przy torach kolejowych w kierunku Falenicy oraz z powrotem Wałem Miedzeszyńskim do Stadionu. W biegu wzięło udział 1861 osób, co uczyniło Maraton najliczniejszą ówczesną imprezą tego typu w Europie. Najlepszy z nich okazał się Kazimierz Pawlik, z czasem 2 godziny 11 minut i 34 sekundy. Co ciekawe, po wyścigu okazało się, że trasa była 1,5 kilometra krótsza, niż typowy bieg maratoński.
Atmosfera tamtego wydarzenia była jednak całkiem inna od tej znanej ze współczesnych biegów: zawodnikom i publiczności przygrywały na trasie zespoły jazzowe (m.in. Old Timers i Swing Workshop), a triumfatorzy maratonu otrzymali w nagrodę... obrazy wybitnych malarzy (m. in. Franciszka Starowieyskiego i Władysława Hasiora).
Choć dziś dzieła te są często warte fortunę, wówczas nie wzbudziły w miłośnikach biegania przesadnego entuzjazmu.
Maraton Pokoju przyjął się w kalendarzu warszawskich imprez na stale, przekształcając się z czasem w doroczny Maraton Warszawski. 46. edycję tego wydarzenia śledziliśmy w stolicy w minioną niedzielę.
46. edycja Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego - zdjęcia uczestników: