Metro

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS

5. linia metra w Warszawie. Wielkie zmiany komunikacyjne

2023-02-13 14:27

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski przestawił plany rozwoju komunikacji miejskiej w stolicy. Warszawa mierzy wysoko i zakłada nawet pobudowanie 5. linii metra. Czego jeszcze mieszkańcy miasta mogą się spodziewać?

Znane są już plany transportowe Warszawy do 2050 r. Prezydent Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej zapewnił mieszkańców miasta, że szykowane są m.in. trzy kolejne linie metra i nowe linie tramwajowe. Warszawa w przyszłości może więc spodziewać się nawet 5. linii metra. Nowe inwestycje transportowe stolica planuje przy okazji opracowania nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta. Stolica nie chce poprzestać na dwóch liniach metra (druga ma być skończona za około trzy lata). W najbliższych latach prace nad powiększeniem sieci metra ruszą pełną parą.

Czytaj także: Warszawa będzie ogrzewana ciepłem z tuneli metra? Nowe rozwiązania

5. linia metra powstanie w Warszawie

Plany rozwoju miejskiej komunikacji są przy tym bardzo ambitne. W ciągu najbliższych 27 lat mają powstać jeszcze trzy trasy metra w stolicy. Przedstawiamy, w jakich lokalizacjach się one znajdą:

  • Trzecia linia metra - ma być odnogą drugiej linii i będzie prowadzić od istniejącej stacji metra Stadion Narodowy przez Grochów, Gocław a dalej pod Wisłą na Mokotów do ul. Żwirki i Wigury.
  • Czwarta linia metra - będzie prowadzić z północy na południe miasta - z Tarchomina przez Marymont, Żoliborz, Śródmieście, Ochotę, Służewiec do Wilanowa.
  • Piąta linia metra - przetnie miasto ze wschodu na zachód – z Ursusa przez Ochotę, Śródmieście, Saską Kępę na Gocławek.

W planach jest też przedłużenie drugiej linii metra na Żerań i Marymont. Po zrealizowaniu tych zamierzeń długość sieci metra wydłużyłaby się z obecnej długości 42 km do 113 km.

Czytaj także: Park Żerański na Białołęce. Strefa wypoczynku powstanie do 2025 roku?

 - Całe to studium ma realizować koncepcję miasta 15-minutowego. Żeby każdy warszawiak za pomocą komunikacji miejskiej lub pieszo mógł dotrzeć do wszystkich najważniejszych dla siebie usług - wyjaśnił w czasie konferencji prezydent Rafał Trzaskowski.

Według ostatnich danych GUS w Warszawie zarejestrowanych było 1,7 mln samochodów, z czego 1,4 mln to auta osobowe. To oznacza 768 samochodów na 1000 mieszkańców. W ciągu dekady liczba aut osobowych wzrosła w Warszawie o 40 procent.

- W innych miastach europejskich jest ich o około połowę mniej - podkreślił prezydent Warszawy.

Prezydent przedstawił też dane o efektywności transportu z których wynika, że samochód jest w stanie przewieźć ok. 1,5 tys. osób w ciągu godziny w jednym transportowym ciągu, autobus 4-5 tysięcy, autobus na buspasie 10 tys., tramwaj 13 tys. a metro 50 tys.

Wielka inwestycja

Po zmianach w Warszawie mają być aż 103 stacje metra. Tym samym ponad 50 proc. mieszkańców stolicy będzie mieszkać w odległości do 1 km od jakiegoś przystanku podziemnej kolei.

– Jeszcze nie możemy powiedzieć dokładanie, jakie są harmonogramy budowy tych linii. Będziemy starać się o ich finansowanie. Na pewno nie mogłyby powstać bez wsparcia unijnego – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Prezydent miasta przekonuje, że według prognoz wszystkie szykowane linie mają odpowiednie wskaźniki efektywności, które uzasadniają te inwestycje. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie kosztować będą owe inwestycje.

Miejmy nadzieję, że kiedy będzie powstawać 5. linia metra, to nie będą jej już towarzyszyły lęki takie, jak przy budowie linii 2., kiedy to warszawiacy obawiali się... duchów.

Czytaj także: Tramwaj do Wilanowa. Kolejne utrudnienia i zmiany w ruchu

Poza bez wątpienia wielką inwestycją w metro, stolica planuje też nowe linie tramwajowe m.in. na Zieloną Białołekę czy na Gocław. Na razie rozkręca się budowa torów do Wilanowa, które mają być gotowe w 2024 r. 

Poniżej prezentujemy plany zmian przedstawione przez prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego na jego Twitterze.

Ciechanów. 26-latek huknął w rowerzystkę i przewiózł ją na masce kilka metrów