WARSZAWA

5 urokliwych miejsc na Saskiej Kępie, To piękna część Warszawy

2024-10-03 11:38

Zielne uliczki, zabytkowe wille, klimatyczne kawiarnie i restauracje. Saska Kępa to jedna z najbardziej z najpiękniejszych dzielnic Warszawy. Od lat uznawana jest za mekkę artystów i pisarzy, głównie dzięki takim wielkim twórcom, jak Jan Cybis, Ignacy Jan Paderewski, Agnieszka Osiecka czy Miron Białoszewski. W czym tkwi urok Saskiej Kępy? Skorzystaj z naszego przewodnika i odkryj najpiękniejsze zakątki tej dzielnicy.

Zaczęło się! Wyburzają wiadukt Trasy Łazienkowskiej nad Saską Kępą

Saska Kępa zdecydowanie najpiękniejsza część prawobrzeżnej Warszawy. Ta malownicza dzielnica przyciąga nie tylko urokliwymi zakątkami, ale także ciekawą historią, w której nie brakuje znanych nazwisk. Historia Saskiej Kępy sięga czasów średniowiecza. Choć dziś trudno sobie to wyobrazić, miejsce dzisiejszych uliczek, sklepów i gastronomii zajmowała mała wioska rybacka. Prawdziwy rozkwit dzielnicy nastąpił na początku XX wieku. Wtedy właśnie Saska Kępa zaczęła przyciągać warszawskie elity intelektualne i artystyczne.

Na przestrzeni lat uliczki i zabudowania Saskiej Kępy mocno ewoluowały, jednak dzielnica nie zatraciła ducha przeszłości. Wystarczy przejść się Francuską, żeby dostrzec istniejącą tu symbiozę przedwojennej architektury z nowoczesnymi obiektami. Warto wybrać się na spacer po Saskiej Kępie, by na własne oczy dojrzeć tę wyjątkową mozaikę stylów i kultur. Nie wiesz, gdzie skierować kroki? Skorzystaj z naszego przewodnika po najpiękniejszej dzielnicy w Warszawie.

Ulica Francuska

Jeżeli uznamy, że Saska Kępa to miasto w mieście, śmiało można uznać, że ulica Francuska jest jej sercem i zarazem najważniejszą arterią. Pełno tu klimatycznych kawiarni, restauracji i butików. Jeżeli chcesz zrozumieć, w czym tkwi magia Saskiej Kępy, w tu poczujesz jej prawdziwy klimat dzielnicy. Na Francuskiej przeszłość przenika się z teraźniejszością. Nie przesadzają ci, którzy uważają, że tu można poczuć się jak na wakacjach. Wystarczy usiąść w jednej z tutejszych kawiarni i patrzeć, jak nieśpiesznie toczy się życie Saskiej Kępy i jej mieszkańców.  

Pomnik Agnieszki Osieckiej

Spacerując po ulicy Francuskiej, nie można przeoczyć słynnego pomnika Agnieszki Osieckiej. Słynna polska poetka i autorka tekstów piosenek, była mocno mocno związana z tą dzielnicą. Pomnik znajduje się dokładnie przy skrzyżowaniu ul. Francuskiej i ul. Obrońców. Rzeźba przedstawia Osiecką siedzącą przy stoliku. Poetka została uwieczniona tak, jakby właśnie pisała kolejne wersy nowego dzieła. Pomnik uważany jest za symbol Saskiej Kępy. Codziennie zatrzymują się tu mieszkańcy i goście, którzy chcą uczcić jej pamięć i złożyć hołd jej działalności artystycznej.

Biała Willa - dom rodziny Łepkowskich

Nie ruszając się z Francuskiej, możemy podziwiać jeden z najsłynniejszych budynków na Saskiej Kępie. Mowa o Białej Willi Łepkowskich, znajdującej się dokładnie na rogu Francuskiej i Zwycięzców. Budynek wzniesiono w latach 30. XX wieku. Szczęśliwie, przetrwał próbę czasu. Na tle innych obiektów willa wyróżnia się prostym, eleganckim, modernistycznym kształtem i subtelnymi detalami, będącymi kwintesencją przedwojennej architektury. Obecnie mieści się w niej włoska restauracja Nicoletta.

Drewniany Dom Przybytkowskich

A skoro o budynkach mowa - niewątpliwą perełką tutejszej architektury jest także Dom Przybytkowskich. Ta piękna, drewniana willa z 1906 r. to prawdziwy relikt minionych czasów. Budynek otacza pięknie położony ogród, a konstrukcja domu sprawia, że jest on prawdziwym ewenementem wśród murowanych gmachów. Warto przyjrzeć mu się bliżej

Park Skaryszewski

Saska Kępa może się poszczycić faktem, że na jej terenie znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych parków w stolicy. Chodzi oczywiście o Park Skaryszewski - idealne miejsce na popołudniowy spacer. Wśród licznych atutów parku należy wymienić przede wszystkim malownicze położenie. Piękne alejki, stawy, bogata roślinność, a także liczne pomniki, rzeźby i mostki - to wszystko nadaje mu iście bajkowego klimatu. Zachęcamy, by właśnie tu zakończyć zwiedzanie Saskiej Kępy i wypocząć po długiej wędrówce na jednej z parkowych ławek.