Spis treści
- Dom towarowy "Sezam". 55 lat od otwarcia
- Ikona warszawskich domów towarowych
- Historia SDH "Sezam" w III RP
Dom towarowy "Sezam". 55 lat od otwarcia
Dokładnie 11 października 1969 roku swoja działalność w centrum stolicy zainaugurował Spółdzielczy Dom Handlowy "Sezam". Jego budynek znajdował się przy ul. Marszałkowskiej 134, tuż obok skrzyżowania ze Świętokrzyską.
Otwarcie przebiegało z pompą. Po czterech latach budowy władze obiektu postanowiły widowiskowo ugościć pierwszych klientów nowego warszawskiego sklepu. Dlatego też na wejściu stała grupa przebrana za Ali Babę i 40 rozbójników z transparentem „Zapraszamy do Sezamu”.
Zainteresowanie nowym sklepem było ogromne - według ówczesnych danych tylko pierwszego dnia sklep odwiedziło aż sto tysięcy klientów! Utarg wyniósł 4 miliony złotych. Trudno się dziwić - w ówczesnej szarzyźnie PRL-u każdy tego typu sklep był na wagę złota, bo stanowił powiew nowoczesności i zachodu.
Ikona warszawskich domów towarowych
DH "Sezam" słynął z bardzo dobrego zaopatrzenia - w tym w trudno dostępne, egzotyczne produkty. Poza tym znakiem rozpoznawczym obiektu był brak okien, który pozwalał do maksimum wykorzystać powierzchnię na regały. W sklepie działała również nowoczesna, jak na tamte czasy, klimatyzacja.
Sprzedaż w "Sezamie" odbywała się na trzech piętrach, w działach: tekstylnym, odzieżowym, obuwniczym, gospodarstwa domowego, sprzętu radiowo-telewizyjnego, spożywczym oraz w barze szybkiej obsługi i kawiarni z tarasem. Klienci mogli pokonywać różnice poziomów schodami ruchomymi, co także stanowiło w tamtych czasach powiew luksusu.
„Sezam” był największym spółdzielczym domem towarowym w Warszawie. W czasach PRL zatrudnionych było tu kilkaset osób.
Historia SDH "Sezam" w III RP
Po przemianach ustrojowych na przełomie lat 80 i 90, znaczenie "Sezamu" zaczęło spadać. W stolicy powoli poczęły wyrastać zachodnie super- i hipermarkety, które wypierały domy towarowe znane z epoki PRL. Wkrótce pojawiły się też nowoczesne galerie handlowe.
W 1992 roku w nowej części budynku dobudowanej od strony ul. Świętokrzyskiej otwarto pierwszą w Polsce restaurację McDonald’s. Wydarzenie było świętowane równie hucznie co otwarcie "Sezamu" 23 lata wcześniej. W uroczystościach na cześć zachodniego fast foodu wziął nawet udział były minister pracy i polityki socjalnej Jacek Kuroń.
Schyłek działalności "Sezamu" przyszedł w 2014 roku. W sierpniu zamknięto dom towarowy, a we wrześniu restaurację McDonald’s na jego terenie. Wkrótce cały obiekt został wyburzony.
W tym samym czasie przy al. Rzeczypospolitej 14 w Wilanowie otwarto sklep „Sezam” kontynuujący tradycje domu towarowego przy ulicy Marszałkowskiej. Neony z rozebranego budynku zostały przekazane do Neon Muzeum.
Na miejscu domu towarowego wzniesiono w latach 2016–2018 biurowiec Centrum Marszałkowska, w którym zlokalizowano nowy sklep o tej samej nazwie - „Sezam”. Nawiązuje on do tradycji tego kultowego obiektu.
Tak wygląda miejsce po DH "Sezam" w dzisiejszej panoramie Warszawy: