Wydarzenia

70. Urodziny Starówki w Warszawie. Ruszyły trzy dni pełne wyjątkowych atrakcji!

2023-07-21 21:19

Mieszkańcy Warszawy oraz turyści mogą wziąć udział w 70. Urodzinach Starówki! Trzydniowe wydarzenie bez wątpienia przyciągnie prawdziwe tłumy. Kiedy dokładnie się odbywa oraz jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

70. Urodziny Starówki w Warszawie - kiedy i gdzie się odbywają

70. Urodziny Starówki w Warszawie zaplanowano na weekend 21, 22 i 23 lipca. Wszystkie atrakcje można znaleźć na Starym Mieście i w jego okolicach. Święto jest bowiem ściśle związane z rocznicą odbudowy Rynku Starego Miasta.

Czytaj również: Odkryte baseny w Warszawie 2023. Ile kosztuje wstęp? - lokalizacja, godziny otwarcia

- To bardzo ważne dla Warszawy i jej społeczności urodziny, które spowodowały, że po raz pierwszy siły połączyło 30 lokalnych instytucji. Wszystko po to by zapewnić warszawiankom i warszawiakom jak najwięcej atrakcji. Warszawska starówka potrzebuje pewnego impulsu do odbudowania świadomości wśród mieszkańców, że warto tu zaglądać, że to nie to tylko miejsce dla turystów. To miejsce zostało odbudowane dla nas wszystkich, którzy w Warszawie mieszkamy. Oferta tego miejsca jest niezwykła, warto spędzać tu czas, pobyć turystą we własnym mieście – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

70. Urodziny Starówki w Warszawie - co się będzie działo? Program atrakcji

Jak przekazali organizatorzy, w ramach świętowania odbędzie się aż 70 wydarzeń, a w tym "koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, gry miejskie, wystawy, potańcówki, pokazy filmowe i wiele innych". W organizację Urodzin Starówki włączyło się 30 lokalnych instytucji, m.in. Muzeum Warszawy.

Harmonogram poszczególnych atrakcji jest więc niezwykle bogaty. Można w nim znaleźć eventy podzielone na kategorie:

  • Dla dzieci i młodzieży (np. Budowa makiety placu Zamkowego, Ogrody muzyczne w ogrodzie zamkowym, Plac zabaw – piknik edukacyjny, Otwarte warsztaty linorytu i sitodruku);
  • Gry miejskie (Warszawscy obrońcy skarbów, Sekrety odbudowy Starego Miasta);
  • Koncerty (np. „Muzyka chóralna świata” – koncert Concordia Choir, The best of Chopin live concerts, Urodzinowe silent disco, Koncert otwartych okien);
  • Pokazy filmowe (np. Warszawa nie zapomni – plenerowa projekcja filmu, Kino w Muzeum Zimnej Wojny, Film dokumentalny o odbudowie stolicy Powrót na Stare Miasto);
  • Spacery (np. Nieodbudowana – spacer po Starówce inaczej, Spacer po Ogrodach Zamku Królewskiego, 1953. Stare na nowo. Ile odbudowano, ile wymyślono? Spacer historyczny);
  • Spotkania (np. Jak to niegdyś w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym bywało?, Urodzinowe śniadanie przy wspólnym stole, Urodzinowy toast dla Starówki);
  • Warsztaty (np. Plenerek. Warsztat rysunku florystycznego i botanicznego, Staromiejski malarz, akwarelowa pocztówka z Warszawy – warsztaty, Warszawskie kamienice, ceramiczna płaskorzeźba – warsztaty);
  • Zwiedzanie/wystawy (np. Wystawa “Barbakańczycy. Niezależny ruch artystyczny”, Dom Urodzenia Noblistki – świadek historii. Oprowadzanie kuratorskie, Od handlu winem po Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Historia kamienicy Fukierowskiej, Nocne zwiedzanie piwnic staromiejskich).

- W piątek, 21 lipca będzie można m.in. wysłuchać wykładu o odbudowie Starówki, stworzyć akwarelowe pocztówki czy zbudować makietę placu Zamkowego. To także dzień wernisaży – wszystkie otwarte tego dnia wystawy będzie można oglądać także w sobotę, niektóre również w niedzielę. Wieczorem z kamienic na Rynku rozlegnie się Koncert Otwartych Okien, a po nim szlagiery do tańca zagrają Nicponie, których na Rynek Starego Miasta zaprosił Burmistrz Dzielnicy Śródmieście. Miłośniczki i miłośnicy nowoczesnych dźwięków będą mieć wyjątkową okazję, by zamienić bruk Rynku Starego Miasta w parkiet podczas silent disco, czyli wielokanałowej imprezy w słuchawkach, na którą zaprasza BarStudio - przekazał ratusz.

Co ważne, sobota (22 lipca) to symboliczna data 70. Urodzin Starówki i tym samym główny dzień obchodów. Jak zaznaczyli urzędnicy, w ciągu dnia będą trwać gry miejskie, odbędą się spacery i warsztaty, będzie można zajrzeć do kamienicy Fukierowskiej czy usiąść w pięknym, zacisznym ogrodzie na rodzinnym pikniku. Następnie odbędzie się koncert w ramach festiwalu Jazz na Starówce. Big Band Marcina Maseckiego wykona specjalnie przygotowaną Suitę Jubileuszową, a dzień zwieńczy pokaz filmu Warszawa nie zapomni.

- Niedziela, 23 lipca, to dzień odkrywania Starego Miasta. Na wykładach i spacerach Starówka odsłoni swoje tajemnice i niedostępne na co dzień zakamarki, jak zamknięte podwórka czy piwnice. Będzie można zwiedzić wystawy, a także wziąć udział w warsztacie rysunku florystycznego i botanicznego. W piątek i sobotę będzie można zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, a także obejrzeć szereg wystaw oraz wysłuchać koncertów. Przez całe trzy dni odbywać się będą koncerty organowe, wystawy w Galerii Prześwit, Staromiejskim Domu Kultury i Muzeum Warszawy - dowiadujemy się.

Warto zaznaczyć, że znaczna większość atrakcji jest bezpłatna. Na niektóre z nich trzeba się jednak zarejestrować.

Dokładną listę wydarzeń z terminami oraz lokalizacjami na mapie znaleźć można na dedykowanej stronie internetowej wydarzenia.

Rowerem przez Łazienki Królewskie? Nowy pomysł warszawskich urzędników