Z Warszawy

80. rocznica Powstania Warszawskiego. Tak wyglądały uroczystości na pl. Krasińskich

2024-07-31 21:16

31 lipca, w przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich odbyła się uroczysta msza święta. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych, powstańcy warszawscy i mieszkańcy stolicy. Po nabożeństwie zaplanowano natomiast Apel Pamięci.

80. rocznica Powstania Warszawskiego - uroczystości na pl. Krasińskich (31.07.2024)

W liturgii, której przewodniczył ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz, wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Obecni byli też m.in. przedstawiciele placówek dyplomatycznych w Polsce, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich i harcerze. Ołtarz ustawiono na tle monumentalnego pomnika Powstania Warszawskiego.

W homilii bp Lechowicz zwrócił uwagę, że powstańcy warszawscy, patrząc codziennie "na śmierć, ruiny i pożogę", siłę do walki z najeźdźcą i nadzieję na zwycięstwo czerpali z wiary w Boga. Znajdując się - jak mówił - "w sytuacji zdawałoby się beznadziejnej, [...] nie utracili ufności w Bożą Opatrzność".

Podkreślił, że powstańcy "marzyli o nowym i pięknym życiu". - Stanęliśmy w obronie cywilizacji chrześcijańskiej [...] przeciw barbarzyństwu, zdziczeniu i przemocy, przeciw sprowadzaniu jednostki ludzkiej do roli mechanicznej cząstki zmaterializowanej gromady. […] Nie wystarczy, aby kraj nad Wisłą położony, przybrany w polskie sztandary nazywał się Polską. On musi być istotnie Polską pracującą i rozwijającą się w duchu najlepszych polskich tradycji, w oparciu o polskie zasady cywilizacyjne - mówił bp polowy WP, cytując "Kurier Stołeczny" z 1 września 1944 r.

Bp Lechowicz zaapelował, aby dotrzymać wierności wartościom, które trzymały przy życiu powstańców warszawskich i "nie pozwalały im godzić się z bezprawiem, deptaniem ludzkiej godności i niewolą". - Obyśmy ochronili to, co najważniejsze dla naszej ojczyzny i przyszłych pokoleń - wolność, bezpieczeństwo i pokój - powiedział.

Przypomnijmy, że oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowało w poniedziałek, 29 lipca spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent wręczył uczestnikom powstania ordery i odznaczenia państwowe.

Rozmowy z Powstańcami Warszawskimi 2024