81. rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 2024 r. przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Wspomnienia tych strasznych momentów historii, które jednocześnie noszą w sobie znamiona wielkiej odwagi i desperacji, skłaniają mieszkańców współczesnego miasta do refleksji.
Na znak pamięci wiele osób będzie nosiło na swoich ubraniach żółte żonkile. Na ten dzień zaplanowanych jest wiele ważnych wydarzeń, które oddadzą hołd minionym bohaterom i zadbają o wskrzeszenie pamięci w młodym pokoleniu.
Spacer ulicami warszawskiego getta
W Narodowym Archiwum Cyfrowym możemy odnaleźć wiele kadrów, pochodzących z trudnego wojennego czasu. Utrwalone zostały na nich ulice warszawskiego getta w czasie jego istnienia i już po zakończeniu działań wojennych. Dzięki temu możemy odbyć wirtualny spacer w przeszłości.
Zobacz zdjęcia: Tak wyglądało getto warszawskie
Getto warszawskie - historia
Getto dla ludności żydowskiej zostało utworzone przez władze niemieckie w Warszawie 2 października 1940 r., a zamknięte i odizolowane od reszty miasta 16 listopada 1940 r.
Miejsce to było ówcześnie największym gettem w Generalnym Gubernatorstwie i całej okupowanej Europie. W kwietniu 1941 r., w obrębie murów "dzielnicy zamkniętej" mieszkało ok. 450 tys. osób. 19 kwietnia 1943 r. wybuchło w tym miejscu powstanie. To wydarzenie przyczyniło się do jego brutalnej likwidacji przez siły niemieckie.