Śnieg w Warszawie, akcja służb na ulicach
"Wraz z pierwszymi płatkami śniegu, o godz. 3.40, rozpoczęliśmy akcję ALFA, czyli wyjazd kompletu posypywarek. 170 pojazdów pracuje przy zabezpieczaniu 1500 km ulic" - poinformował stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta.
"Ekipy, które zajmują się odśnieżaniem przystanków, kładek, schodów, dojść do metra i przejść dla pieszych - to 4 mln m kw. - wciąż działają. Pamiętajcie, że finalnego efektu prac, możemy wymagać od firm w kilka godzin od ustania opadów. A te zaczęły się po godzinie 3 i wciąż trwają. Według synoptyków przestanie padać przed południem" - informuje miejska spółka.
- Autobus podmiejskiej L17 uderzył w słup, w środku wielu pasażerów
- Utrudnienia na kolei, opóźnione i odwołane pociągi w Warszawie
Zimowe utrzymanie dróg i chodników
W sumie do działań na ulicach stolicy może ruszyć w sumie nawet 400 pługów i posypywarek.
W Warszawie za całoroczne oczyszczanie jezdni i chodników odpowiada wielu zarządców. Zimą kluczową jednostką, która zajmuje się odśnieżaniem stolicy, jest Zarząd Oczyszczania Miasta. Dla służb sezon zimowy rozpoczął się już w połowie października i trwa pół roku. W tym czasie firmy, które pracują na zlecenie ZOM-u, mają zabezpieczony sprzęt, środki i pracowników do tego, żeby o każdej porze doby rozpocząć działania na ulicach i terenach dla pieszych.
– Zima to ten czas w roku, kiedy nasze prace szczególnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców i funkcjonowanie stolicy. Gdy pojawia się ryzyko gołoledzi czy opadu śniegu, naszym priorytetem jest sprawne reagowanie, które złagodzi uciążliwości zjawisk pogodowych – mówi Robert Szymański, dyrektor stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta. – Naszymi działaniami obejmujemy te drogi, którymi kursują autobusy, a także przystanki WTP. To ogromny zakres prac i odpowiedzialność, bo aż 44 proc. warszawiaków korzysta z transportu miejskiego codziennie, a co 4. osoba przynajmniej raz w tygodniu – dodaje Robert Szymański.
Zimą równie istotne jak oczyszczanie dróg, jest odśnieżanie terenów dla pieszych. W stolicy znaczna część chodników przylega do nieruchomości, a więc za ich sprzątanie, usuwanie śniegu i zabezpieczenie przed śliskością odpowiada właściciel. Oczyszczaniem części terenów dla pieszych zajmuje się m.in. Zarząd Oczyszczania Miasta. Dotyczy to 4500 przystanków autobusowych i tramwajowych, dojść do metra, przejść przez jezdnię oraz części tras dla rowerów – to w sumie 4 mln mkw. terenów. Przy opadach śniegu i ryzyku gołoledzi, priorytetem są miejsca o największym natężeniu ruchu pieszych, np. węzły przesiadkowe, a także szczególnie istotne ze względu na bezpieczeństwo przechodniów, schody czy kładki.
Śnieg w Warszawie, 22.11.2024, zdjęcia: