- Chcemy, pokazując dzieła sztuki i odgrywając scenki teatralne, opowiedzieć o części historii Polski, która ma znakomitą stronę wizualną, czyli zamek. Zamek jest symbolem polskiej wielkiej historii i możemy rozpisać to na scenki, lekcje i na wykłady – zapowiada dyrektor Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. Atrakcje będą dostępne na terenie muzeum, w szkołach, gdzie dotrą edukatorzy, a także w internecie. Scenka teatralna nawiązuje do obrazu Bacciarellego, który podziwiać możemy na terenie Zamku Królewskiego.
- Będzie to pokazania kontekstu historycznego. Jest i piesek, który jest nieznośny, ale jest ulubieńcem króla. Jest cały dwór, który funkcjonuje przy monarsze i świetnie się bawi i jest jednocześnie sytuacja Polski, która w tym czasie wcale taka wesoła nie była. Można pokazać rzeczy poważne w sposób atrakcyjny, a jednocześnie bardzo lekki – dodaje Wojciech Fałkowski.
Dla gości w każdym wieku przygotowano także cykl Szlakiem Orientalnych Opowieści, podczas którego pojawią się między innymi podróżnicy opowiadający o swoich egzotycznych przygodach.
W sieci natomiast zorganizowany zostanie cykl Cztery pory roku w ogrodach.
- Cały rok będziemy opowiadać o sztuce ogrodowej szeroko pojętej. Powiązaliśmy motywy merytoryczne, które towarzyszą sztuce ogrodowej z motywami florystycznymi i szeroko pojętą sztuką kwiatową oraz ze sztuką kulinarną. Zaprosiliśmy do współpracy fantastycznych gości: fantastyczny duet kwiatowy Kwiaty & Miut Radek Berent i Łukasz Marcinkowski. Nie dało się także podjąć innej decyzji, żeby o kulturze stołu opowiadała najlepsza w tym temacie osoba, czyli Robert Makłowicz – opowiada Monika Drąg pełnomocnik dyrektora do spraw ogrodów i architektury krajobrazu na Zamku Królewskim w Warszawie.
Ogrodowe webinaria będą się odbywały w każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 18 na stronie internetowej Zamku Królewskiego.