Z miasta

Alcatraz - kultowy akademik na mapie Warszawy już od blisko 100 lat przyjmuje studentów

2025-05-05 9:12

W środowisku studentów Politechniki Warszawskiej to prawdziwa ikona. Słynny akademik Alcatraz niebawem skończy sto lat, tymczasem w październiku w jego murach pojawi się kolejne pokolenie mieszkańców. Przypominamy niezwykłą historię tego miejsca znanego wszystkim stołecznym studentom.

Spis treści

  1. Alcatraz - kultowy dom studencki w Warszawie
  2. Początki i II wojna światowa
  3. Niekompletny orzeł Alcatraz
  4. Skąd wziął się warszawski Alcatraz?
  5. Warszawski Alcatraz dziś - miejsce dla wszystkich studentów

Alcatraz - kultowy dom studencki w Warszawie

Choć oficjalna nazwa obiektu przy ul. Akademickiej 5 brzmi Dom Studencki Politechniki Warszawskiej „Akademik” to większość mieszkańców posługuje się zwyczajową, utrwaloną przez dekady nazwą - Alcatraz. Gdy tylko pada to słowo, prawie każdy warszawski student Politechniki prawidłowo wskaże lokalizację.

A jest ona nie byle jaka - gmach wznosi się bowiem tuż przy placu Narutowicza na Ochocie. Jaka jest historia tej imponującej budowli?

Początki i II wojna światowa

Alcatraz wybudowano w latach 1922–1930 jako trzeci budynek kompleksu gmachów Centrali Akademickiej Bratniej Pomocy, który dopełnił kwartał przeznaczony na domy dla studentów. Oficjalne jego otwarcie nastąpiło w 1930 roku. Za pięć lat minie więc równo wiek od czasu, kiedy Alcatraz jest obecny na mapie stolicy.

W czasie II wojny światowej obiekt stał się siedzibą niemieckiej Policji Porządkowej (konnej Schutzpolitzei i żandarmerii). Z kolei z uwagi na znakomitą widoczność wyższe kondygnacje służyły Niemcom jako miejsce ostrzału oddziałów polskich podczas Powstania Warszawskiego.

Niekompletny orzeł Alcatraz

Po wojnie budynek odbudowano ze zniszczeń i przywrócono mu dawną funkcję: stał się domem dla stołecznych studentów.

Co ciekawe, orzeł na godle państwowym umieszczonym na szczycie elewacji budynku pozbawiony jest korony. To oczywiście pozostałość po epoce PRL-u. Po upadku tamtego systemu debatowano nad dodaniem do płaskorzeźby korony, jednak uznano, że w obecnym kształcie posiada ona wartość historyczną i orzeł pozostał bez zmian.

Skąd wziął się warszawski Alcatraz?

Zastanawiająca może być dla niektórych nazwa - Alcatraz. Pozornie mało kojarząca się z Warszawą czy Ochotą na stałe już wpisała się w lokalny koloryt. Stanowi prześmiewczy komentarz do posępnego monumentalizmu budynku, który słynie z wysokości i surowej formy przejawiającej się m.in. ciężkich drzwiach wejściowych.

Co ciekawe, również oficjalna tytulatura tego miejsca ma swoje potężne oddziaływanie. Zdaniem niektórych badaczy współczesnego języka polskiego to właśnie od nazwy "Akademik" wzięło się potoczne określenie domów studenckich stosowane wobec podobnych miejsc w całym kraju.

Warszawski Alcatraz dziś - miejsce dla wszystkich studentów

Obecnie w "Akademiku" można spotkać studentów z każdego z wydziałów, posiada on ponad 900 miejsc w prawie 500 pokojach. W każdym z nich znajdują się wszystkie potrzebne meble, zlew lub umywalka i lodówka.

Na terenie budynku dostępne są m.in. Sala Bankietowa, Sala muzyczna, Sala ping pong, Siłownia fitness czy przestrzenie do cichej nauki. Na parterze znajdują się z kolei 2 sale gimnastyczne, a w piwnicy basen z sauną i siłownią.

Zobacz zdjęcia ze środka Alcatraz:

Najnowszy bolid studentów Politechniki Warszawskiej