11 kwietnia byliśmy obecnie na otwarciu dla zwiedzających Europejskiego Laboratorium Innowacji Amazona, które jest położone w miejscowości Vercelli, nieopodal Mediolanu. To miejsce, gdzie inżynierowie opracowują i testują rozwiązania mające w przyszłości wyręczać pracowników w części obowiązków. Firma podkreśla, że chodzi zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie pracy, a także o realizację większej liczby zamówień, przy mniejszym zużyciu materiałów opakowaniowych.
To niezwykłe miejsce jest siedzibą międzynarodowego zespołu Mechatroniki i Ekologicznych Opakowań, które za cel stawia sobie zainstalowanie ponad tysiąca innowacji z dziedziny robotyki i AI w w europejskich centrach logistyki Amazon do końca tego roku. Na tę europejską ekspansję w ciągu ostatnich lat korporacja przeznaczyła około 700 mln euro.
Ultranowoczesne roboty Amazona wyręczają pracowników
Wnętrze centrum naszpikowane jest nowoczesnymi robotami, a każdy z nich ma inną funkcję. Amazon zainscenizował specjalną wystawę, na której mogliśmy zobaczyć te urządzenia w akcji. Firma pochwaliła się chociażby uniwersalną metkownicą automatyczną, czyli robotem służącym do szybkiego umieszczania etykiet na nierównej powierzchni. Pozwala on nie tylko na przyspieszenie pracy, ale także na przyklejanie etykiet na torbach papierowych, a nawet bezpośrednio na produktach. Wystarczy położyć paczkę na taśmie, a resztę robi już maszyna.
Innym urządzeniem zaprezentowanym w laboratorium był uniwersalny sorter towarów, umożliwiający sprawne kierowanie tysięcy produktów do odpowiednich miejsc wysyłki. To urządzenie, które działa już w niektórych krajach Europy. Pozwala ono na obsłużenie do 40 różnych pojemników kierowanych do 40 lokalizacji, jednocześnie. Jego dopełnieniem jest automatyczny podnośnik pojemników, czyli wózek wahadłowy, który przemierza tor wzdłuż ściany sortera, oczekując na powiadomienie o wypełnieniu pojemnika. Kiedy je otrzyma, kieruje się w stronę pełnego pojemnika i specjalnym chwytakiem wymienia go na pusty.
W swoim centrum innowacji Amazon pokazał również Sorter BCMS służący do przyporządkowania paczek do danych worków transportowych, które następnie trafią do dostawy, a także samojezdny wózek transportowy. To płaski, autonomiczny robot służący do przewożenia stosów pustych pojemników, wjeżdża on pod nie, a następnie przenosi ciężary, wyręczając w tym pracowników. Sprawnie robi to także Flat Sorter Robotic Induct. Inteligenta maszyna wyposażona w przyssawki podnosi z taśmy paczki, a potem przy pomocy robotycznego ramienia przekazuje je dalej.
Inny robot Amazona to zautomatyzowany paletyzator pojemników, jak wskazuje sama jego nazwa, wyposażony w dwa zsynchronizowane ramiona mechanizm układa pojemniki na paletach ułożonych jedna na drugiej. Jedno ramię robota ładuje pojemniki na paletę, a drugie umieszcza na niej kolejną, tworząc jednostkę ładunkową. Następnie RTP zabezpiecza całość pasami i nakleja etykietę wysyłkową, po czym pracownik może bezpiecznie przenieść podwójną paletę do przyczepy, która później trafi do doku załadunkowego.
W centrum mieliśmy również okazję zobaczyć zautomatyzowaną technologię pakowania, której celem jest wytworzenie opakowania dopasowanego do danego przedmiotu. Wcześniej maszyna oblicza dokładną ilość papieru potrzebną, by to zrobić, dzięki czemu oszczędza materiał. Następnie szczelnie zamyka każdą torbę techniką zgrzewu, ograniczając niewykorzystaną przestrzeń do minimum. Opakowanie tworzone jest z papieru nadającego się do recyklingu.
Czy roboty zastąpią w przyszłości pracowników?
Wszystkie te urządzenia współpracują ze sobą, tworząc sprawny łańcuch. Przemawiający podczas otwarcia centrum innowacji pracownicy Amazona podkreślali, że celem wprowadzenia nowych technologii do zakładów pracy jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pracowników, choć z pewnością długoterminowo również zainkasowanie pokaźnych zysków z automatyzacji całego procesu. Jak podkreśla firma, najczęstszymi urazami występującym w Amazonie są nadwyrężenia i skręcenia. Z tego powodu korporacja chce ograniczyć powtarzalne ruchu pracowników, w czym pomóc ma robotyzacja.
Jednocześnie Amazon przekonuje, że robotyzacja i automatyzacja zaowocuje nowymi miejscami pracy. Według firmy od czasu wprowadzenia na zakłady pracy robotów powstało 700 nowych kategorii stanowisk, a same technologie opracowywane m.in. w Vercelli miały przynieść 50 tys. miejsc pracy w centrach logistycznych w Europie w ciągu ostatniej dekady. Chodzi na przykład o dyżurnych i techników hali robotycznej, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie robotów mobilnych przewożących towary, czy inżynierów SR (site reliability engineer) dbających o sprawne działanie maszyn. Korporacja chwali się również, że oferuje swoim pracownikom programy szkoleniowe i certyfikaty branżowe, by mogli się przekwalifikować.
By zbadać podejście pracowników do nowych technologii, Amazon rozpoczął współpracę z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Instytut bada oddziaływanie robotyki, sztucznej inteligencji i innych nowych technologii na pracowników i przedsiębiorstwa, a także opinię społeczeństwa i pracowników na temat wykorzystania robotów i sztucznej inteligencji w przemyśle. Wyniki badań mają ukazać się jeszcze w tym roku.
"Nasza współpraca może przynieść nowe wnioski na temat wpływu nowych technologii w pracy, które przełożą się na praktyczne rozwiązania korzystne dla zarówno pracodawców, jak i pracowników, co niezmiernie nas cieszy. Przeprowadzone badanie to pierwszy ważny krok w kierunku zrozumienia motywacji pracowników współpracujących z nowymi technologiami i aspektów, w jakich ich zdaniem pomagają im w pracy. Wstępne wyniki naszych prac wskazują, że pracownicy niezależnie od kraju bardzo pozytywnie postrzegają potencjalny wpływ automatyzacji na poprawę bezpieczeństwa i autonomii w pracy, a także ich zdolność do podnoszenia kwalifikacji. Z większą niepewnością oceniają natomiast wpływ automatyzacji na wysokość wynagrodzeń i stabilność zatrudnienia, jednak zgromadzone dane wskazują, w jaki sposób można złagodzić ich obawy. Pracownicy deklarują bardziej pozytywne nastawienie do automatyzacji, kiedy ich pracodawca przejawia zainteresowanie ich rozwojem i kiedy mają bliższy kontakt z nowoczesnymi technologiami, takimi jak roboty. Nasze badanie przyniesie jeszcze wiele odkryć, którymi z wielką przyjemnością będziemy się dzielić w toku naszej współpracy" – komentuje Ben Armstrong, dyrektor wykonawczy MIT Industrial Performance Center.
Wykorzystanie robotów przemysłowych rodzi wiele pytań dotyczących przyszłości pracy w Amazonie oraz podobnych firmach. Z pewnością część pracowników wykonująca powtarzalne fizyczne prace będzie musiała się przebranżowić lub podnieść swoje kwalifikacje. Ostateczny wpływ tego typu technologii pokaże jednak dopiero czas.
Zobacz zdjęcia z nowoczesnego centrum innowacji Amazona. Tak wyglądają roboty