w warszawie

Wielki projekt centrum biznesowo-rozrywkowego z lat 2000. Jakie losy czekają "Przystań Wolnego Czasu"?

2024-07-01 21:34

"Przystań Wolnego Czasu" miała zostać oddana do użytku ponad 20 lat temu, jednak centrum biznesowo-rozrywkowe nigdy się nie otworzyło. Budynek znajdujący się przy ulicy Nowoursynowskiej 169 wciąż stoi opuszczony. O dalsze losy "Przystani" zapytaliśmy Urząd Dzielnicy Ursynów.

"H20 Przystań Wolnego Czasu". Wielki plan, który nigdy nie został zrealizowany

W 2000 roku pojawił się pomysł, aby na Ursynowie wybudować centrum rozrywki. Inwestycja "H20 Przystań Wolnego Czasu" miała być miejscem, w którym znalazłyby się: kręgielnia, restauracje, a z myślą o najmłodszych - plac zabaw.

Jak podaje portal haloursynów.pl, po dwóch latach od rozpoczęcia budowy inwestorowi zabrakło pieniędzy na dokończenie "H20 Przystani Wolnego Czasu". W książce "Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa" Maciej Mazur napisał, że w 2009 roku budynek przejęła Wyższa Szkoła Mazowiecka. Ostatecznie uczelni nie udało się zagospodarować tego terenu. Przyczyną były prawdopodobnie trudności związane z przepisami i sprawami własności gruntu.

Od tamtego czasu budynek stoi odłogiem i od lat niszczeje. Na początku przyciągał do siebie przede wszystkim miłośników zwiedzania opuszczonych miejsc. Z czasem przychodziło tam coraz więcej osób, które dewastowały budynek. Obecnie bardzo ciężko wejść na teren, na którym znajduje się "Przystań Wolnego Czasu", gdyż wzmocniono zabezpieczenia, a okolica jest pod stałym monitoringiem.

Przystań Wolnego Czasu dziś. Czy są jakieś plany co do opuszczonego budynku?

O dalsze losy "Przystani Wolnego Czasu" zapytaliśmy rzeczniczkę prasową Urzędu Dzielnicy Ursynów Joannę Trybuchowską. - Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Ursynów nie otrzymał, jak dotąd, informacji na temat skarg i incydentów związanych z tym miejscem. Nie mamy też informacji dotyczących powodów, dla których nie powstało w tym miejscu centrum rekreacyjno-konferencyjne czy Wyższa Szkoła Mazowiecka - wyjaśnia rzeczniczka prasowa.

Z zebranych przez nas informacji wynika, że budynek przy ul. Nowoursynowskiej 169 w Warszawie częściowo należy do Skarbu Państwa, natomiast pozostałe tereny należą do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Joanna Trybuchowska podkreśliła, że "w tej chwili, w Wydziale Architektury i Budownictwa nie toczy się żadne postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę lub rozbiórkę, ani zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych".

Opuszczone osiedle grozy zamienią w azyl dla uchodźców? Tak wygląda os. Dudziarska w Warszawie