Kryzys na amerykańskim rynku jaj
Przez ostatnie miesiące USA borykały się z poważnymi brakami jaj w sklepach. Sytuacja uległa już pewnej poprawie, jednak była na tyle poważna, że administracja prezydenta Donalda Trumpa uznała ją za kwestię priorytetową. Kluczowym problemem okazała się ptasia grypa, która zniszczyła znaczną część hodowli kur niosek.
Z analiz KIPDiP wynika, iż niedobory kur niosek w USA są tak poważne, że szybka stabilizacja relacji podażowo-popytowej może być trudna. Jak podkreślono, "epizoocja HPAI nie została jeszcze opanowana w Stanach Zjednoczonych, a jeśli już to nastąpi, to okres odbudowy potencjału może potrwać wiele miesięcy". Z danych wynika, że od października 2024 do marca 2025 amerykański rynek stracił aż 54 miliony kur niosek.
Polska gotowa na eksport... ale nie jaj konsumpcyjnych
Katarzyna Gawrońska zaznaczyła, że obecnie Główny Inspektorat Weterynarii analizuje warunki eksportu jaj do USA, jednak Polska nie ma uzgodnionych świadectw zdrowia potrzebnych do eksportu jaj konsumpcyjnych do sklepów. Obecnie obowiązują jedynie dokumenty umożliwiające eksport jaj do przetwórstwa.
- Odpisaliśmy, że bylibyśmy bardzo chętni do wywozu gotowych wyrobów do przetwórstwa, takich jak np. proszek jajeczny, suszone białko czy albuminy. Takich produktów jest nadmiar w magazynach - wyjaśniła. Jak dodała, na razie nie otrzymano odpowiedzi ze strony USA.
Jajka z Polski - atrakcyjne cenowo, ale eksport trudny logistycznie
Szefowa KIPDiP przyznała, że ostateczna decyzja należy do strony amerykańskiej, ale barierą mogą być koszty. Jednocześnie zauważyła, że w przeszłości Unia Europejska eksportowała już jaja do Stanów Zjednoczonych.
Dodatkowym utrudnieniem są kwestie logistyczne i różnice w przepisach. Jak tłumaczyła Gawrońska, w USA jaja przed sprzedażą są myte i woskowane, natomiast w Unii Europejskiej nie myje się ich, ponieważ naturalna skorupka stanowi warstwę ochronną. W Polsce do sprzedaży trafiają tylko czyste jaja, a zabrudzone przeznaczane są do przemysłu.
Dyrektor Izby zapytana o ceny jaj, stwierdziła, że polskie jaja należą do konkurencyjnych cenowo na rynku europejskim, gdyż skala produkcji pozwala na optymalizację kosztów.
Dystrybucja wody pitnej po awarii w Otwocku - zobacz zdjęcia:
