Miejsce z bogatą historią
Mowa o zespole budynków przy Modlińskiej 257. Jego częścią jest trzykondygnacyjna willa i dwie przyległe do niej oficyny. Po remoncie powstanie tu centrum lokalne, którego domagali się mieszkańcy Białołęki. W swojej historii budynki przy Modlińskiej wielokrotnie pełniły funkcję społeczną. Willa i oficyny powstały na początku XX wieku. Początkowo były domem rodzinnym, później na parterze mieściły się szkoła, policja i poczta. W 1927 roku nieruchomość została przekazana Siostrom Samarytankom, które prowadziły dom opieki dla kobiet moralnie zaniedbanych o nazwie "Przystań". Podczas wojny odbyło się tu jedno z najważniejszych przedstawień polskiej konspiracji - 1 stycznia 1943 roku podopieczne ośrodka wystawiły "Pastorałkę" Leona Schillera. Na spektaklu obecni byli między innymi Czesław Miłosz czy Danuta Szaflarska. W czasie okupacji składowano też tu broń Armii Krajowej i ukrywano Żydów. Po 1945 roku w budynkach mieściły się m.in. sklep z narzędziami czy biblioteka - Przez wiele lat spełniał różne funkcje społeczne i powraca do nich. Przepiękne wnętrza będą służyć mieszkańcom Białołęki - mówi Renata Kazkowska, wiceprezydent Warszawy.
Centrum lokalne
Po modernizacji willa i oficyny będą służyły lokalnej społeczności. Powstaną tu sala widowiskowa, sale muzyki i tańca, pracownia malarska czy zaplecze socjalne i biurowe. - Białołęka potrzebuje tego centrum i potrzebuje budowania tożsamości, ponieważ jest stosunkowo młodą dzielnicą. Można to osiągnąć także poprzez historie, która tam jest i którą trzeba przywrócić - mówi Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca rady miasta.
Rewitalizacja ma zostać zakończona w ciągu 20 miesięcy. Jej koszt to ponad 7 milionów złotych.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!