Nowa obwodnica w woj. mazowieckim coraz bliżej
W komunikacie z 16 stycznia przedstawiciele GDDKiA przypomnieli, że nowa trasa pobiegnie po wschodniej stronie Zwolenia. Zostanie zbudowana jako droga klasy GP z jedną jezdnią po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Kierowcy będą mogli dostać się na nią poprzez cztery skrzyżowania (dwa z DK79 oraz po jednym z DK12 i drogą powiatową nr 4528W), a także węzeł z drogą S12.
"Obwodnica Zwolenia wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 12 i 79. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Zwoleniu. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego" - podkreśliła GDDKiA.
Warto zaznaczyć, że wydana dla inwestycji decyzja środowiskowa zakłada szereg warunków, które zobowiązują Dyrekcję. Wśród wymogów wymieniono m.in. wykonanie urządzeń ochrony środowiska oraz objęcie przedsięwzięcia stałym nadzorem przyrodniczym.
Choć, jak widać, prace prowadzące do realizacji inwestycji wciąż trwają, na nową drogę kierowcy będą musieli jeszcze trochę poczekać. Trasa ta, uwzględniona w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, planowo ma zostać zrealizowana w latach 2026-2028. O postępach w ramach projektu będziemy na bieżąco informować.
Czytaj również: To najmniejsze miasto w woj. mazowieckim. Właśnie odzyskało prawa miejskie
Dziewięć nowych obwodnic w woj. mazowieckim - gdzie powstają?
Przy tej okazji warto jednocześnie przypomnieć, że obwodnica Zwolenia nie jest jedyną realizowaną w woj. mazowieckim w ramach wspomnianego programu rządowego. Łącznie obwodnice zyskać ma bowiem dziewięć miast w regionie. Poza Zwoleniem są to:
- Lipsko,
- Pułtusk,
- Ostrołęka,
- Skaryszew,
- Łąck,
- Siedlce,
- Ciechanów,
- Sokołów Podlaski.
Obecnie w realizacji są już obwodnice Pułtuska oraz Lipska. Pozostałe siedem pozostaje w fazie przygotowania dokumentacji projektowej, Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej i materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej. "W sierpniu 2022 r. otrzymaliśmy decyzję środowiskową dla obwodnicy Skaryszewa. Obecnie prowadzimy postępowanie przetargowe na projekt i realizację inwestycji" - podkreślili przedstawiciele GDDKiA.
Czytaj również: Nowe odcinkowe pomiary prędkości w woj. mazowieckim. Znamy lokalizacje
Koniec warszawskiego Sezamu. To był kultowy sklep na mapie stolicy - zobacz zdjęcia: