Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

i

Autor: PAP/Albert Zawada

"Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza". Wyjątkowa wystawa czeka na zwiedzających

2022-09-22 21:05

Zwiedzający będą mogli oglądać wystawę "Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza" na Zamku Królewskim. Wyjątkowa ekspozycja może przyciągnąć prawdziwe tłumy.

"Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza" w Warszawie

- Otwierana dzisiaj ekspozycja jest wspólnym przedsięwzięciem Zamku Królewskiego i Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie. [...] Zamek z okazji 300. rocznicy urodzin malarza pragnie przybliżyć jego drogę twórczą i dorobek artystyczny - powiedział w czwartek Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury podkreślił, że "Canaletto Młodszy, bo tak właśnie zwano bohatera zamkowej ekspozycji, był najwybitniejszym europejskim wedutystą XVIII w.". - Urodzony we Włoszech, tworzył w Dreźnie na dworze Augusta III Wettina oraz w Warszawie na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego malarzem nadwornym był od pamiętnego 1768 r. - przypomniał.

- Niewątpliwie miał znaczący wpływ na rozwój polskiego malarstwa. To właśnie spędzony w naszym kraju ostatni okres twórczości artysty oceniany jest jako odmienny od wcześniejszych etapów - mówił. - Po pierwsze to właśnie w Polsce Canaletto po raz pierwszy podjął się tematów historycznych. Po drugie - widoczna stała się bezpośredniość jego obserwacji oraz formalna przemiana malarstwa włoskiego mistrza. Dzięki kontrastowemu zestawianiu kolorów jego dzieła stały się bardziej barwne i cieplejsze - wyjaśnił Sellin.

Zwrócił uwagę, że "na warszawskich wedutach, w odróżnieniu od tych przedstawiających choćby Wenecję, Florencję czy Turyn, dużą rolę odgrywają mieszkańcy". - Ulice i place przed kościołami tętnią życiem, zapełnione są szlachtą, klerem czy mieszczanami. [...] Arcydzieła Bellotto wyróżniają się wyjątkową pieczołowitością, którą ten przykładał do malowania szczegółów i do odwzorowywania architektury. [...] W swoim warsztacie używał przyrządu optycznego zwanego camera obscura, dzięki któremu rejestrował proporcje budynków oraz perspektywę - przypomniał.

Wiceszef resortu kultury ocenił, że "odpowiedni dobór dzieł poczyniony przez Zamkowy zespół umożliwi publiczności zapoznanie się z kunsztem i poszczególnymi etapami twórczości mistrza". - Należy przy tym podkreślić, że warszawska odsłona będzie pierwszą w historii tak szeroką i różnorodną prezentacją twórczości Bellotta w Polsce - zaznaczył. - Jestem przekonany, że na wystawę licznie przybędą zwiedzający i zostanie entuzjastycznie przyjęta przez każdego, nawet najbardziej wymagającego widza - powiedział Jarosław Sellin.

Czytaj również: Nowoczesny tabor, oszczędne oświetlenie. Miasto szuka energetycznych oszczędności

Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski przypomniał, że ta ekspozycja była przygotowywana od wielu lat. - Zaczęliśmy o niej myśleć praktycznie pięć lat temu - powiedział.

- Ta wystawa, która gromadzi 150 różnych prac - przede wszystkim obrazów, ale również rysunków i grafik wykonanych osobiście przez Bernarda Bellotto - jest pracą, która wymagała ścisłej współpracy i wielu partnerów - podkreślił prof. Fałkowski.

Przybyły na czwartkowy wernisaż wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wręczył mecenasowi Zamku Królewskiego w Warszawie, wieloletniemu prezesowi KGHM Miedź Polska S.A. Marcinowi Chludzińskiemu Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Wernisaż uświetniło wykonanie przez Roberta Gierlacha (bas baryton) i orkiestrę Arte dei Suonatori intermezza Domenica Cimarosy pt. "Il maestro di cappella".

Szczegóły wystawy na Zamku Królewskim

Zwiedzający będą mogli obejrzeć obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta (ur. 30 stycznia 1721 r. w Wenecji - zm. 17 listopada 1780 r. w Warszawie).

Jak wyjaśniono, na wystawie w Zamku Królewskim prezentowane są dzieła Bernarda Bellotta wypożyczone m.in.: z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, J. P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemaeldegalerie w Dreźnie.

Wystawie będzie towarzyszył obszerny katalog, na który złożą się eseje przygotowane przez najlepszych znawców twórczości Bellotta, a także noty omawiające poszczególne dzieła, przygotowane przez kuratorów i właścicieli obrazów. Katalog zostanie opublikowany w jęz. angielskim, niemieckim i polskim.

Kuratorami ekspozycji są dr Artur Badach i Magdalena Królikiewicz. Wystawa czynna będzie do 8 stycznia 2023 r.

Wydarzenie zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niesamowita panorama na Warszawę. Tak wygląda widok z tarasu widokowego w Varso Tower

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co z dziurami po kulach na kamienicy przy ul. Emilii Plater 7? Inwestor odpowiada
  2. Warszawskie cukiernie wśród najlepszych na świecie. Gdzie kupić wyjątkowe słodkości?
  3. Straż miejska musiała działać natychmiast. Eskortowali do szpitala chore dziecko