Biblioteka Nauki udostępnia bezpłatnie ponad pół miliona artykułów
W Bibliotece Nauki, największym polskim serwisie, który bezpłatnie udostępnia teksty naukowe i książki, jest ponad pół miliona artykułów. Całkowita liczba pobrań plików publikacji w ostatnim roku przekroczyła 6,5 mln. Serwis udostępnia w jednym miejscu ponad 1600 czasopism i 1200 książek.
Biblioteka Nauki prowadzona jest w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Platformy Otwartej Nauki. Udostępnia za darmo pełne teksty artykułów publikowanych w polskich czasopismach naukowych i pełne teksty wybranych książek naukowych wraz z ich metadanymi.
Publikacje można pobrać w formie plików PDF, bez konieczności zakładania konta czy instalowania dodatkowego oprogramowania. Ponad 40 proc. publikacji wydanych zostało na licencjach Creative Commons, które można szeroko rozpowszechniać i ponownie wykorzystywać. Podczas ostatniego roku całkowita liczba pobrań plików publikacji przekroczyła 6,5 mln.
"W roku bieżącym nastąpiło podwojenie liczby udostępnianych książek, z 544 do 1245. Szacujemy, że w ciągu najbliższych miesięcy wzrost wyniesie ok. 40-50 tytułów miesięcznie. Rośnie także liczba rozdziałów książek, ponieważ – podobnie jak w innych portalach – monograficzne prace zbiorowe są w Bibliotece Nauki udostępniane jako zbiór artykułów. Jesteśmy w trakcie podpisywania porozumień dotyczących masowych importów monografii naukowych na licencjach Creative Commons, co przyspieszy wzrost liczby publikacji na naszej platformie" – przekazał Ryszard Burek z ICM.
Kierownik Platformy Otwartej Nauki Jakub Szprot wyliczył, że oferta skierowana jest też do osób spoza środowiska akademickiego. "Przedsiębiorcy, specjaliści, nauczyciele, osoby z administracji państwowej i organizacji pozarządowych, obywatele poszukujący informacji i wiedzy – wszyscy oni uzyskują dzięki Bibliotece Nauki łatwy, szybki i wygodny dostęp do ogromnej liczby publikacji naukowych. Mamy nadzieję, że nasz serwis będzie coraz popularniejszy wśród tych grup" – dodał Szprot.