Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Brak zasięgu w domu? Jak działają wzmacniacze zasięgu komórkowego?

2023-02-17 14:55

Macie w niektórych miejscach problem z zasięgiem w komórce? Winę za to ponoszą nie tylko operatorzy, lecz pewne nielegalne urządzenia, które można bez problemu kupić w internecie, a które powodują duże ograniczenia z dostępem do sieci komórkowej i internetu. Więcej o nielegalnych wzmacniaczach zasięgu komórkowego znajdziecie poniżej.

Co powoduje problem z dostępem do sieci komórkowej?

„STOP blokowaniu sygnału” to kampania edukacyjna KIGEiT. Brak zasięgu komórkowego w obecnych czasach może stanowić poważny problem. Zwłaszcza dla osób wykonujących pracę zdalną. Brak możliwości wykonywania i odbierania połączeń a przede wszystkim duże ograniczenia w dostępie do internetu – to prawdziwa zmora pracowników zdalnych.

Jak to możliwe, że w środku miasta można mieć problem z dostępem do sieci? Oczywiście powodów niewystarczającego zasięgu komórkowego może być wiele. Źródłem może być zarówno niewystarczająca ilość stacji bazowych telefonii komórkowej okolicy, jak i smartfon. Występują również okresowe spadki zasięgu komórkowego w sytuacjach nadmiernego przeciążenia sieci – np. o godzinie 24 w Sylwestra. Niestety źródłem „dziwnego” miejscowego braku dostępu do sieci jest instalowanie taniego i nielegalnego wzmacniacza sygnału komórkowego. To właśnie to urządzenie stanowi częste źródło problemów z dostępem do sieci.

Wzmacniacz zasięgu komórkowego jest nielegalny

Wzmacniacz zasięgu komórkowego (potocznie zwany również repeater’em) jest urządzeniem pośredniczącym w transmisji sygnału radiowego, podnoszącym jakość sygnału zarówno emitowanego przez stację bazową, jak i przez smartfon.W odróżnieniu od wzmacniaczy wi-fi, które są bezpiecznymi oraz w pełni legalnymi urządzeniami, które mają poprawić jakość internetu stacjonarnego. Wzmacniacze zasięgu komórkowego są urządzeniami nielegalnymi, które może zakłócić działanie telefonów komórkowych w promieniu nawet 20 kilometrów.Samodzielna instalacja repeatera jest działaniem nielegalnym. W świetle prawa, samodzielna instalacja tego urządzenia, bez wiedzy operatora jest przestępstwem obarczonym karą grzywny do 1000 zł, a w skrajnych przypadkach, nawet karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Nielegalnie zainstalowany wzmacniacz zasięgu komórkowego, co prawda wzmacnia sygnał użytkownika, ale kradnie go pozostałym użytkownikom sieci. Innymi słowy, jeśli ktoś w bloku ma zainstalowane takie urządzenie to nic dziwnego, że jego sąsiedzi będą mieli problemy z zasięgiem.

Problem z zasięgiem. Co robić, gdy sygnał jest za słaby?

Zawsze pierwszym krokiem powinno być bezpośrednie zwrócenie się do operatora telekomunikacyjnego, który może rekonfigurować istniejącą w pobliżu stację bazową lub podjąć decyzję o budowie dodatkowej anteny w miejscu tzw. „białej plamy” zasięgu. Operator, w razie wykrycia zakłóceń, może również zwrócić się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z prośbą o przeprowadzenie kontroli danego wycinka sieci i zidentyfikowania źródła problemu. Przyczyną zakłóceń może być właśnie nielegalnie zainstalowany wzmacniacz zasięgu, wpływający na jakość sieci w okolicy.Celem kampanii edukacyjnej KIGEiT„STOP blokowaniu sygnału” jest podniesienie świadomości na temat negatywnych skutków korzystania z nielegalnych wzmacniaczy sygnału oraz ich wpływu na dostęp do łączności. To właśnie one powodują bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem sieci, pogarszając jakość rozmów, a czasem prowadząc do całkowitego zaniku sygnału.

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet