Ambulans do pobierania krwii

i

Autor: Galeria Północna Ambulans do pobierania krwii przy Galerii Północnej

Zdrowie

Braki krwi w Warszawie. Galeria Północna organizuje akcję zbiórkową

2023-05-05 16:02

Poważne wypadki wymagają natychmiastowej interwencji zespołu ratownictwa medycznego. Czasami potrzebna jest też krew dla podtrzymania pacjenta przy życiu. Tej niestety cały czas brakuje w Warszawie. Z inicjatywą wychodzi Galeria Północna, zapraszająca wszystkich chętnych na specjalną akcję.

Nie trzeba nosić peleryny, żeby zostać superbohaterem. Wystarczy dobrowolne oddanie krwi, której nieustannie brakuje w krajowych bankach. W ten sposób istnieje duża szansa na uratowanie czyjegoś życia. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku przedstawiały, że liczba krwiodawców stanowi 2,4% ludności w wieku 18-65 lat. Średnio na 10 tys. ludności przypadało 159 dawców.

Apel o pomoc Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”

Do najrzadszych ze wszystkich grup krwi należą przede wszystkim AB Rh- oraz B RH-, których zasoby kurczą się z roku na rok w diametralnym tempie. Poza tym, równie niski stan należy zaznaczyć wśród grup 0 Rh-, A Rh- i AB Rh+. Krajowe banki krwiodawstwa nieprzerwanie zwracają się do obywateli o pomoc w opanowaniu niedoborów wyżej wymienionych grup. W samej Warszawie, poza wspomnianymi grupami brakuje w dodatku ich płytek.

Standardowe szacunki mówią o tym, że mniej więcej co minutę ktoś potrzebuje podania krwi. Nadwyrężone stany magazynowe powodują, że na wagę złota jest każda osoba, chcąca dobrowolnie oddać swoją krew. Nie ma ona substytutu ani nie można jej w żaden sposób wyprodukować. W czarnym scenariuszu może dojść do paraliżu, w którym oprócz ewidentnych braków grup krwi o małym stanie, zacznie brakować również grup, jak dotąd mniej narażonych na dostępność.

Akcja zbiórki krwi pod Galerią Północną

Już jutro, 6 maja, dokładnie od godziny 10 rano przy ulicy Traktu Nadwiślańskiego, pod Galerią Północną zaparkowany będzie mobilny punkt poboru krwi, z którego mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku od 18 do 60 lat, jeśli ważą minimum 50 kilogramów i cieszą się zdrowiem ogólnym.

Przy kwalifikacji do poboru koniecznie trzeba poinformować personel o istniejących schorzeniach, w tym wszelkich chorobach przewlekłych, przebytych niedawno operacjach i zabiegach, a także o lekach, jakie przyjmuje się na co dzień. Wymagane jest również podanie informacji o wykonanych ostatnio tatuażach czy przekuciach uszu lub innych części ciała. Krwiodawcy przed właściwym pobraniem mają wykonywane podstawowe badania krwi, które pozwolą określić ich kondycję zdrowotną.

Czas postoju mobilnego punktu poboru przewidziany jest do godziny 15. Akcja jest współorganizowana ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”.

– Tylko w tym roku dzięki takim akcjom w Północnej udało się zebrać aż 62 litry krwi! Potrzeby jednak stale rosną. Ocenia się, że nawet 1 na 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje tego cennego płynu lub jego składników. Zasoby trzeba więc stale uzupełniać – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.