To brytyjskie słowo roku znają też Polacy
Wraz z końcem roku przychodzi czas na podsumowania. Oczywistym jest też fakt, że dany rok kojarzy się z jakimś słowem i o tym rozstrzygają przeróżne plebiscyty. Dla języka angielskiego jest ich kilka. Już wcześniej stało się jasne, jakie są słowa roku według brytyjskiego słownika Cambridge i amerykańskiego Dictionary.com. Ten pierwszy ogłosił, że wygrał wyraz "to manifest" (z ang. manifestować). Drugi natomiast ogłosił "demure" (skromny, zachowawczy) słowem roku 2024.
Niedawno rozstrzygnięto również, który wyraz zwyciężył w rankingu twórców Oxford English Dictionary. Słowo roku 2024 wytypowano na podstawie publicznego głosowania, które odbyło się w Internecie. Przez dwa tygodnie swoje głosy oddało 37 tysięcy osób - mogły one wybrać jedno spośród sześciu określeń. W końcu ogłoszono, że słowem roku 2024 według Brytyjczyków jest "brain rot". Jak tłumaczyli twórcy słownika, wyraz ten pokazuje tegoroczne nastroje wśród ludzi.
Co oznacza "brain rot"?
Wyraz z języka angielskiego znaczy dosłownie "zgnilizna mózgu". Redakcja Oxford English Dictionary tłumaczy "brain rot" jako "pogorszenie się stanu umysłowego lub intelektualnego danej osoby, szczególnie poprzez nadmierne oglądanie treści (w tym internetowych), które postrzegane są jako trywialne lub nieangażujące". Innym znaczeniem jest "coś scharakteryzowane jako prawdopodobnie prowadzące do takiego pogorszenia".
Eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego dostrzegli, że w 2024 roku słowo "brain rot" było używane o 230 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Choć to miano kojarzy się z generacją Z i Alfa, to słowo nie jest wcale nowe. Redakcja brytyjskiego słownika stwierdziła, że pierwszy raz użyto określenia "brain rot" w książce "Walden" z 1854 roku, której autorem jest Henry David Thoreau. W przestrzeni publicznej widoczny jest również zapis łączny - "brainrot". W takiej formie słowo wyróżnili twórcy amerykańskiego Dictionary.com.
Co ciekawe, słowo roku 2024 według Oxford English Dictionary jest również finalistą polskiego plebiscytu. 10 grudnia będzie wiadomo, czy "brainrot" (zapisywany łącznie) zostanie młodzieżowym słowem roku 2024 według PWN. Internauci mogą głosować pomiędzy tym sformułowaniem, a takimi wyrazami jak "slay", "skibidi" i "czemó".
TOP10 atrakcji Warszawy. Ranking najpopularniejszych miejsc w stolicy - zobacz zdjęcia: