Warszawiacy na ulicach miasta

i

Autor: pixabay

Samorząd lokalny

Budżet obywatelski w Warszawie po nowemu. Co się zmieni?

2024-12-04 9:10

Miasto ogłosiło istotne zmiany w budżecie obywatelskim. Wejdą one w życie już od stycznia 2025 roku. Poznaliśmy szczegóły tego, co zostanie ulepszone w stołecznej odsłonie tej prospołecznej inicjatywy.

Spis treści

  1. Warszawski budżet obywatelski po nowemu - ma być bardziej lokalnie
  2. Mniej biurokracji i ujednolicony system głosowania
  3. Budżet Obywatelski Warszawy 2025 - konsultacje w sprawie zmian
  4. Budżet Obywatelski Warszawy 2025

Warszawski budżet obywatelski po nowemu - ma być bardziej lokalnie

Stołeczny budżet obywatelski przejdzie od nowej edycji istotne zmiany. - Są one przede wszystkim odpowiedzią na głos warszawiaków, biorących udział w podsumowaniach wcześniejszych edycji i konsultacjach, które odbyły się w we wrześniu – tłumaczy Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Jedną z często powtarzających się próśb było nadanie BO jeszcze bardziej lokalnego charakteru - tak by promował bardziej te możliwie oddolne inicjatywy, najbliższe zwykłym mieszkańcom zamiast wielkich, ogólnomiejskich projektów. 

W odpowiedzi na te prośby od nowej edycji budżetu obywatelskiego pula wydzielona na projekty lokalne stanowić będzie aż 50 proc. wszystkich środków, a 30 proc. przeznaczone zostanie na projekty dzielnicowe.

Jednocześnie podczas konsultacji społecznych mieszkańcy Rembertowa i Wesołej przedstawili argumenty na rzecz niewydzielania na swoich terenach obszarów lokalnych. Zostały one uwzględnione, co oznacza, że te dwie spośród 18 dzielnic nie będą realizować pomysłów na poziomie lokalnych.  

Mniej biurokracji i ujednolicony system głosowania

Zmniejszą się wymogi potrzebne, by zgłosić projekt. Od nowej edycji autorzy do swojego pomysłu dołączać będą: 15 (zamiast 40) podpisów mieszkańców Warszawy dla projektu miejskiego, 10 (zamiast 20) podpisów mieszkańców dzielnicy dla projektu dzielnicowego i 5 podpisów zebranych od mieszkańców obszaru lokalnego.

Na uzupełnienie braków i odniesienie się do propozycji niezbędnych modyfikacji projektu na etapie oceny pomysłodawcy będą mieć 5 dni (a nie 3 - jak dotychczas).

Od 12. edycji każda osoba biorąca udział w głosowanie (nie musi być zameldowana w Warszawie, ani mieć ukończonych 18 lat) może zagłosować na nie więcej niż 5 projektów na poziomie lokalnym, 5 projektów na poziomie dzielnicowym i 5 na poziomie miejskim.

Budżet Obywatelski Warszawy 2025 - konsultacje w sprawie zmian

Osoby chcące dowiedzieć się więcej na temat zmian w budżecie obywatelskim mogą wziąć udział w cyklu spotkań, który będzie organizowany przez urzędników w kilku dzielnicach. Oto terminy:

  • Środa, 4 grudnia br., godz. 18.00 – 20.00, Storyteka – Galeria Młociny I piętro, ul. Zgrupowania AK „Kampinos” 15 – dla mieszańców dzielnic: Białołęka – Bielany – Żoliborz.
  • Czwartek, 5 grudnia br., godz. 17.30 -19.30 Wolskie Centrum Kultury, Wolska Mozaika – ul. Wolska 46/48 - dla mieszkańców dzielnic Bemowo - Śródmieście - Wola.  
  • Poniedziałek, 9 grudnia br., godz. 17.30 – 19.30, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56 - dla mieszkańców dzielnic: Praga-Południe, Praga-Północ, Targówek.
  • Wtorek, 10 grudnia br., godz. 17.30 – 19.30,  Dom Kultury Rembertów, al. Komandosów 8 - dla mieszkańców dzielnic Rembertów, Wawer, Wesoła.
  • Środa, 11 grudnia br., godz. 17.30 – 19.30, Dom Kultury Kolorowa, ul. gen. Sosnkowskiego 16 - dla mieszkańców dzielnic Ochota, Ursus, Włochy. 

Budżet Obywatelski Warszawy 2025

Kolejna edycja warszawskiego budżetu obywatelskiego ruszy już 7 stycznia 2025, a projekty będzie można zgłaszać do 21 stycznia.

W 2025 roku głosowanie zarówno przez Internet, jak i w wersji papierowej rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 15 czerwca.

Świąteczne metro w Warszawie 2024/25 - tak wygląda:

Głosujemy! Budżet obywatelski zmienia Warszawę