- Już za chwilę poznamy wyniki budżetu obywatelskiego. Budżetu, dzięki któremu przez te wszystkie lata zrealizowaliśmy w stolicy ponad pięć tysięcy projektów. Zanim poznamy wyniki głosowania, chciałbym podziękować wszystkim, którzy tworzą społeczność budżetu obywatelskiego i sprawiają, że budujemy Warszawę razem - powiedział w krótkim nagraniu na otwarcie wtorkowej gali prezydent Rafał Trzaskowski.
Są wyniki nowej edycji budżetu obywatelskiego
Przypomnijmy, że mieszkańcy wybierali spośród 1373 projektów. Propozycje podzielone były na miejskie, dzielnicowe oraz lokalne. Ostatni, nowy poziom głosowania pojawił się w tym roku. Zmienił się w związku z tym podział kwot. Mniej pieniędzy zostanie przekazanych na poziom ogólnomiejski, a więcej na lokalny. Będzie też możliwość łączenia projektów, tzn. jeżeli będą one dotyczyły tej samej nieruchomości, to autorzy różnych projektów będą mogli się dogadać i wybrać jeden wspólny.
99,4 proc. warszawiaków wybrało internetową formę głosowania. Najwięcej głosów oddano ostatniego dnia głosowania - ponad 18 tys. Frekwencja na 1000 mieszkańców najwyższa była w Rembertowie - 62, najniższa w Śródmieściu - 25.
Budżet obywatelski w Warszawie - najpopularniejsze projekty
Spośród projektów dzielnicowych najwięcej zwycięskich pomysłów dotyczyło zieleni. Tak było w Ursusie ("Więcej zieleni, mniej betonu w Ursusie"), Włochach ("Więcej zieleni dla Włoch - krzewy, byliny ozdobne oraz rośliny cebulowe - edycja trzecia"), na Żoliborzu ("Sadzimy kwitnące krzewy dla Żoliborza") i na Ochocie ("Zazieleniamy Ochotę - Zieleń zamiast płyt - nasadzenia drzew, krzewów i bylin").
Zieleń zwyciężyła też na Bemowie ("Zazieleniamy Bemowo - krzewy, byliny i kwiaty dla dzielnicy cz. 2"), Bielanach ("Mniej betonu - więcej zieleni"), Pradze-Południe ("100 drzew dla Grochowa i Kamionka - nowe nasadzenia i uzupełnienia") i Pradze-Północ ("Nowe drzewa i krzewy dla Pragi"), Targówku ("Targówek w drzewach, krzewach, zieleni - nasadzenia drzew, krzewów i ich pielęgnacja"), Mokotowie ("Zieleń zamiast betonu") i Śródmieściu ("Zielone Place i skwery dla Śródmieścia - odbetonowanie i nowe nasadzenia na placu Osterwy oraz skwerze na rogu ul. Wilczej i Koszykowej"). Na Woli również zwyciężył projekt związany z zielenią - "Remonty zniszczonych chodników i więcej zieleni na Woli - kontynuacja".
Ważną kategorią w wyborze warszawiaków był sport. W Rembertowie zwyciężył projekt "Rodzinne Boisko - boisko szkolne przy SP nr 376 jako strefa aktywności i spędzania czasu rodzinnie i międzypokoleniowo", w Wesołej - "Aktywna przestrzeń - zadbajmy o boiska szkolne, które służą nam wszystkim". Mieszkańcy Białołęki wybrali natomiast projekt "Przeprawa promowa przez Wisłę na Białołęce", Wawra - "Defibrylatory AED dla Dzielnicy Wawer", Ursynowa - "Spójna sieć dróg rowerowych na Ursynowie", a Wilanowa - "Zakup zbiorów bibliotecznych do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy".
Wyniki głosowania na poziomie miejskim ogłosił wiceprezydent Warszawy Jacek Wiśnicki. Najwięcej głosów warszawiacy oddali na projekt zakupu niezbędnego sprzętu medycznego dla miejskich szpitali, tramwaju wodnego wzdłuż Wisły i na nasadzenia 2050 drzew (kontynuacja). Kolejne projekty wybrane na tym poziomie dotyczyły m.in. zieleni.
Z budżetu obywatelskiego powstanie też m.in. nowa tęcza na placu Zbawiciela, poidełka na ulicach i placach, toalety w centrum, a także sfinansowany zostanie kurs samoobrony dla kobiet. Mieszkańcy wybrali też projekty związane z bezpłatną pomocą psychologiczną. Pełną listę wybranych projektów znaleźć można na stronie internetowej budżetu obywatelskiego.
Koncepcja architektoniczna dla toru łyżwiarskiego Stegny - zobacz zdjęcia:

