Koncerty Chopinowskie to świetna okazja do posłuchania utworów ikony polskiego i światowego fortepianu, Fryderyka Chopina w plenerze. Dzieła muzyka wykonują współcześni pianiści najwyższego formatu. Koncerty cieszą się ogromną popularnością, sprowadzając do Łazienek Królewskich tłumy turystów.
Łazienki Królewskie - to tu odgrywane są Koncerty Chopinowskie
Mimo upalnej pogody, w niedzielę 9 lipca Łazienki Królewskie stały się miejscem dla kilkuset polskich, jak i zagranicznych turystów, chcących nacieszyć uszy piękną muzyką polskiego kompozytora. Przechadzając się wokół ogromnego monumentu artysty, z dużą łatwością mogliśmy nieostrożnie nadepnąć komuś na palec, każdy najdrobniejszy fragment ziemi zamienił się w czyjeś wygodne siedzisko. Część ludzi zjawiła się przy Pomniku Chopina znacznie wcześniej, najpewniej pragnąc zająć skrawek zieleni jak najbliższy fortepianowi.
W drugą niedzielę lipca, o godzinie 12:00 koncert wykonała Maria Korecka-Soszkowska. Artystka jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali: Ogólnopolskiego Konkursu Mozartowskiego w Katowicach (wyróżnienie 1956), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (II nagroda 1961), następnie w roku 1965 w Warszawie otrzymała Dyplom honorowy za udział w VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (II etap).
W Międzynarodowym Kursie - Konkursie w Szwajcarii (St. Moritz 1967) Moderne Klaviertechnik otrzymała I nagrodę. W 1978 zdobyła w Santiago de Compostella (Hiszpania) Premio Jose Miguel Ruiz Morales, jedyną przyznawaną za najlepszą interpretację muzyki hiszpańskiej nagrodę w czasie miesięcznego Międzynarodowego Festiwalu.
Historia Koncertów Chopinowskich. Wszystko zaczęło się ponad 60 lat temu
Pierwszy recital pod Pomnikiem Chopina odbył się w 1959 r., niedługo po zrekonstruowaniu monumentu znanego kompozytora, wysadzonego podczas II Wojny Światowej przez Niemców. Na przestrzeni lat koncerty w Łazienkach podlegały różnym modyfikacjom. Ostatecznie przyjęto formułę klasycznych recitali odbywających się w każdą niedzielę od połowy maja do końca września. Wybór ten podyktowany był ogromnym zainteresowaniem koncertami w Łazienkach.
Oprócz tego na tak dużą popularność koncertów wpływał dobór artystów. Świetni pianiści zdobywali ogromny zaszczyt i oklaski od publiczności, nie zważając na pewne niedogodności, związane np. z pogodą. Słynna jest historia występu Haliny Czerny-Stefańskiej, która dokończyła swój recital, mimo że w dłoń użądliła ją osa.
Zobacz poniżej zdjęcia odnalezionego po 80 latach obrazu "Madonny z Dzieciątkiem":