Wielkanoc 2025

Centralna Droga Krzyżowa 2025. Wierni tradycyjnie przeszli ulicami Warszawy [ZDJĘCIA]

2025-04-18 21:11

18 kwietnia, w Wielki Piątek metropolita warszawski abp Adrian Galbas poprowadził ulicami Warszawy Centralną Drogę Krzyżową. W tym roku zakończyła się ona w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się słynny krucyfiks Baryczków. Podczas nabożeństwa wierni nieśli jego kopię.

Centralna Droga Krzyżowa 2025 w Warszawie

Centralna Droga Krzyżowa w stolicy wyruszyła w Wielki Piątek wieczorem sprzed kościoła akademickiego św. Anny. Zakończyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się krzyż Baryczków. Wierni przeszli ul. Miodową i Senatorską do pl. Teatralnego, później ul. Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem.

Nabożeństwu przewodniczył metropolita warszawski abp Adrian Galbas, który przygotował rozważania do poszczególnych stacji. Wcześniej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela duchowny uczestniczył w liturgii Męki Pańskiej.

Na czele procesji niesiony był wielki krzyż, będący kopią krzyża Baryczków. Została ona wykonana podczas renowacji krucyfiksu przez prof. Marię Lubryczyńską w pomniejszonej skali, w technice 4D. Postać Jezusa jest w drewnie lipowym, tak jak oryginał, ale nie została polichromowana.

Krzyż w czasie nabożeństwa przejmowali kolejno przedstawiciele różnych środowisk, m.in. księża, siostry zakonne, członkowie wspólnot neokatechumenalnych, studenci, strażnicy miejscy, kolejarze, prawnicy, rzemieślnicy, pracownicy służby zdrowia, strażacy, żołnierze, policjanci i radni.

Centralne Drogi Krzyżowe w Warszawie - historia

Historia organizowanych w Warszawie nabożeństw Centralnej Drogi Krzyżowej sięga 1994 r. Tradycyjnie wierni gromadzą się wspólnie w Wielki Piątek, aby przejść uliczkami okolic Starego Miasta i Traktu Królewskiego. Zazwyczaj modlitwie przewodniczy metropolita warszawski - tak było również i w tym roku.

Nabożeństwo co roku przyciąga setki uczestników, chcących duchowo odpowiednio przygotować się do Wielkanocy. Wyjątkiem był oczywiście jedynie okres pandemii COVID-19 - w latach 2020 i 2021 r. Centralna Droga Krzyżowa nie mogła się odbyć. Już w 2022 r. skutecznie powrócono jednak to tej cenionej przez wielu mieszkańców stolicy religijnej tradycji.

Konkurs palm wielkanocnych