Agama błotna

i

Autor: pixabay.com Agama błotna

Centralny Azyl dla Zwierząt powstanie pod Warszawą. Wiemy, jakie stworzenia będą tam trafiały

2022-07-12 15:22

Rada Ministrów przyjęła projekt ws. utworzenia Centralnego Azylu dla Zwierząt; reguluje on kwestie związane z postępowaniem wobec zwierząt, które m.in. w nielegalny sposób przekroczyły granicę, czy też były przedmiotem nielegalnego handlu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Zwierzęta mają być pod "właściwą opieką"

Chodzi o projekt ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt; jego wnioskodawcą jest minister klimatu i środowiska. "To jest projekt ustawy, który kompleksowo reguluje kwestie związane z tym, w jaki sposób postępować ze zwierzętami, które są czasowo przejęte np. ze względu na to, że były przedmiotem nielegalnego handlu, w nielegalny sposób przekraczała granicę" - powiedział na briefingu prasowym rzecznik rządu. Jak dodał, projekt ustawy tworzy Centralny Azyl dla Zwierząt, w którym to będą one pod właściwą opieką. "Do tej pory ta kwestia była niewłaściwie uregulowana w polskim porządku prawnym i minister klimatu i środowiska zaproponował taką ustawę, która została dzisiaj przyjęta" - powiedział Müller.

Szalona prognoza dla Polski. 43 stopnie w cieniu?!

Ośrodek powstanie w nadleśnictwie Chojnów

Jak poinformowała we wtorek na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z projektem ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt, przedłożonym przez ministra klimatu i środowiska, "powołany zostanie ośrodek, który przeznaczony będzie do czasowego przetrzymywania dzikich zwierząt, w szczególności o nieuregulowanym statusie prawnym, zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych". Chodzi np. o zwierzęta skonfiskowane na przejściach granicznych. Centralny Azyl dla Zwierząt powstanie na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą.

Trafią tam gatunki chronione, zagrożone, niebezpieczne i inwazyjne

"W Centralnym Azylu dla Zwierząt będą przetrzymywane zwierzęta należące w szczególności do: inwazyjnych gatunków obcych, gatunków dzikich zwierząt zagrożonych wyginięciem (tzw. gatunki CITES), gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, gatunków objętych ochroną gatunkową" - napisano w komunikacie. Do podstawowych zadań ośrodka należeć będzie transport, czasowe przetrzymywanie zwierząt i ich przekazywanie innym podmiotom – po uregulowaniu ich statusu prawnego. Jak podano, naczelną zasadą ośrodka będzie zapewnienie humanitarnego traktowania zwierząt, zgodnie z ich potrzebami biologicznymi, mającymi wpływ na ich zdrowie i dobrostan.

Centralny Azyl dla Zwierząt będzie współpracował głównie z organami celnymi oraz Policją, jeśli chodzi o transport przejętych zwierząt. Będzie je także przytrzymywał w czasie prowadzonych postępowań. Ośrodek będzie także współpracował z organami ochrony środowiska, Inspekcją Weterynaryjną oraz innymi podmiotami i instytucjami (w kraju i za granicą), które zajmują się przetrzymywaniem zwierząt, takimi jak np. ogrody zoologiczne, azyle dla zwierząt czy ośrodki rehabilitacji. Jak podano, przepisy powołujące ośrodek mają wejść w życie, co do zasady, 1 stycznia 2024 r.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!