Warszawa w rankingach miast z najdroższymi nieruchomościami
Stolica Polski jest powszechnie uważa za miasto, które posiada najdroższe nieruchomości w całym kraju. Jeśli ktoś marzy o własnym mieszkaniu to najtrudniej jest to uzyskać właśnie w Warszawie. Ostatnio pojawił się nawet raport przygotowywany przez Europejską Sieć Obserwacyjną Rozwoju i Spójności Terytorialnej (ESPON), który potwierdza te przypuszczenia.
Autorzy opracowania porównali ceny mieszkań do średnich zarobków w danym mieście. Dane pochodziły z całej Unii Europejskiej. W wyniku badania okazało się, że Warszawa jest miastem z największą trudnością w uzyskaniu własnego lokalu pod tym względem. Aby uzbierać na własne, 100-metrowe mieszkanie osoba o przeciętnych dochodach musi oszczędzać nawet 35 lat!
Gorzej jest tylko w Wilnie, Rydze i Budapeszcie. Z kolei o wiele łatwiej nabyć własną nieruchomość w miastach takich jak: Dublin i Sztokholm (maksymalnie 15 lat oszczędzania), Rzym (maksymalnie 20 lat oszczędzania), a także Madryt, Kopenhaga i Oslo (maksymalnie 25 lat oszczędzania).
Jesteśmy w Google News. Dołącz do nas i śledź Warszawa Radio ESKA codziennie. Obserwuj Warszawa.ESKA.pl!
Które polskie miasto ma najdroższe ceny mieszkań względem tych z 2019 roku?
Jednak to tylko jedna strona medalu. Jest jeszcze druga - porównanie obecnych cen transakcyjnych z lokalnego, polskiego rynku mieszkaniowego z tymi z 2019 roku (a więc tuż przed wielkim kryzysem gospodarczym związanym z pandemią i wojną na Ukrainie). O takie zestawienie pokusiła się redakcja superbiz.se.pl i przyniosło ono zaskakujące rozstrzygnięcia.
Okazuje się, że w takim ujęciu to wcale nie stolica Polski jest liderem rankingu. Najdroższe mieszkania są w Krakowie, gdzie ceny w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły aż dwukrotnie! Wówczas płaciło się za metr średnio 7 423 zł, obecnie jest to już 14 787 zł.
Niewiele lepiej jest we Wrocławiu, gdzie ceny poszybowały w górę aż o 72%. Z kolei w Warszawie różnica wynosi 75%. W III kwartale 2019 roku za metr mieszkania w stolicy płaciło się średnio 9462 złote, dziś to już 16 565 złotych.
Tylko nieco lepiej wśród badanych największych miast Polski jest w Łodzi i Gdańsku, gdzie cena zmieniła się o 69%.
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tak wyglądają jego wnętrza - zobacz zdjęcia ze środka: