Mozaiki w lokalu przy Puławskiej 51

i

Autor: Stołeczny Konserwator Zabytków

Charakterystyczne mozaiki przypomną o niezwykłej historii. Puławska 51 do wynajęcia

2022-09-14 14:05

Była pijalnia wód, pozostała mozaika. Wnętrza lokalu przy Puławskiej 51 nawiązują do jego przeszłości, czyli bycia drobnym oddziałem zamiejscowym Uzdrowiska Konstancin. Teraz to miejsce można wynająć. ZGN Mokotów właśnie ogłosił konkurs. Jednak aby ocalić pamiątkę po historii tego lokalu, urzędnicy postawili szczególne wymagania jego przyszłym najemcom.

Odrobina Konstancina w Warszawie

Historia uzdrowiska w Konstancinie jest bardzo długa - sięga początku XX wieku. Jednak pijalnia przy Puławskiej powstała w latach 60-tych XX wieku.

Dokładnie w 1965 roku Konstancinowi ponownie nadano status uzdrowiska. W 1967 roku powołano Państwowe Przedsiębiorstwo "Uzdrowisko Konstancin". Działały tam sanatoria "Przy Źródle" i "Warszawianka".

Dziś po historii pijalni pozostały tylko mozaiki na ścianach i jednym ze słupów. - Autorem mozaik przy Puławskiej jest Krzysztof Henisz, artysta, który mieszkał w Konstancinie. Oprócz tego, że był artystą w ogóle związanym z mozaikami, to był związany z Uzdrowiskiem Konstancin, które u niego te mozaiki zamówiło - mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków i dodaje, że mozaiki autorstwa Henisza znajdowała się też w Domu Merkury. Z kolei na terenie samego uzdrowiska znajduje się stacja transformatorowa, którą również przyozdobiono mozaiką autorstwa Henisza.

Mozaiki przy Puławskej są charakterystyczne dla "uzdrowiskowego klimatu" - odnoszą się do wody, słońca.

Najem pod warunkiem

Lokal jest wystawiony na najem. ZGN Mokotów ogłosił konkurs. Nowy najemca będzie mógł prowadzić działalność usługową.

- Może to będzie działalność czy restauracyjna, barowa... Czy być może ktoś stwierdzi, że interesuje go historia tego miejsca i będzie tu sprzedawana woda? - snuje przypuszczenia stołeczny konserwator zabytków.

Warunek jest jeden: najemca będzie musiał mozaiki i zachować i wyeksponować. - To jest związane z oczyszczeniem, z uzupełnieniem ubytków pomiędzy kafelkami. W niektórych miejscach potrzebna jest lepsza ekspozycja, czyli choćby poprawienie tynku na ścianie, ale mówimy raczej o drobnych pracach konserwatorskich, a nie gruntownym remoncie - mówi Michał Krasucki.

Kiedyś mozaik w budynkach usługowych i użytkowych było bardzo dużo. Zachowała się choćby mozaika w lokalu spożywczym przy placu Hallera. O wielu mozaikach, które nadal istnieją, nie każdy wie. Często są bowiem zasłonięte lub zabudowane. Dlatego władze miasta starają się chronić każdą, która podlega decyzjom miejskich urzędników.

Quiz. To samo brzmienie, ale inne znaczenie. Rozpoznasz homonimy?

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Myszka to:
Najlepsze komedie PRL. Historyk recenzuje. Historia z Koprem

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZOO szuka imienia dla małego leniwca. Wymyślą je internauci
  2. Centymetry od tragedii na przejściu dla pieszych w Warszawie. Zobacz szokujące nagranie [WIDEO]
  3. Pół miliarda na remont tramwajów. Wielka operacja w Warszawie