Choinka to najwspanialszy symbol świąt, jaki można sobie wyobrazić. Pięknie udekorowana stoi na honorowym miejscu w domu. To pod nią znajdziemy w wigilię lub rankiem w Boże Narodzenie prezenty.
Tradycja stawiania w domach bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej. Znana jest już od XVI wieku. Czemu ją "ubieramy"?
Choinka symbolizuje życie, odradzanie się i płodność, a kolor zielony jest utożsamiany z nadzieją. Światełka, które na niej wieszamy, symbolizują narodziny Jezusa i wskazują mu drogę. Bombki, cukierki, pierniczki i inne ozdoby to symbole zdrowia i pożywienia. Zadaniem aniołów na choince jest ochrona domu. Tym wszystkim cieszyć musimy się jednak tylko w określonym okresie czasu. Kiedy trzeba rozebrać choinkę?
Do kiedy może stać choinka?
Kiedy powinniśmy ostatecznie pozbyć się świątecznego drzewka? Istnieje konkretna data, a jest nią 2 lutego - Matki Boskiej Gromnicznej. Jeśli w domu posiadamy żywe drzewko, to lepszym dla nas terminem będzie 8 stycznia, czyli poniedziałek po Niedzieli Chrztu Pańskiego
Co zrobić z choinką po świętach?
Jeśli macie sztuczną choinkę, której nie chcecie już używać, to koniecznie oddajcie ją do recyklingu. Żywego drzewka nie wolno wyrzucać do lasu. W miastach istnieją specjalne punkty odbioru choinek.
Te, które zakupiliśmy w doniczkach możemy natomiast posadzić przy naszym domu. Możemy również używać jej drewna do kominka. Choinkę należy wcześniej jednak rozdrobnić i odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Zielone gałązki świetnie sprawdzą się do stroików.
Gdzie wyrzucić choinkę 2023/2024?
Jeśli chcecie po prostu wyrzucić choinkę, to powinno się pamiętać o tym, jak to zrobić. Naturalne choinki, które pozbawione są już ozdób, opakowań, ziemi i donic, należy umieszczać w kontenerach oznaczonych napisem "Zielone" przeznaczonych na odpady pochodzenia naturalnego lub luzem w miejscu gromadzenia odpadów.
Świąteczny pociąg litewski - zobacz zdjęcia: