Chopin pod lupą kryminalistyków!
Pracownicy katedry kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego wzięli pod lupę blisko 150 rękopisów wybitnego kompozytora i sprawdzili. jak zmieniało się jego pismo na przestrzeni lat. Ustalili między innymi, że Chopin ładniej i wyraźniej pisał po francusku niż po polsku, a im był starszy i bardziej schorowany, tym mniej staranne były stawiane przez niego litery.
Pismo zmieniało się też w zależności od adresata, do którego kierował list - najdłuższe były wiadomości pisane do rodziny.
"Kiedy pisał do rodziny chciał przekazać jak najwięcej treści. Pisał o wszystkim - o zainteresowaniach, problemach, że zepsuł mu się kominek, czasem prosił o pieniądze. Żeby zmieścić tekst zaginał wersy, robił dopiski na górze lub na dole, czasem z boku kartki" - mówi profesor Tadeusz Tomaszewski, kierownik katedry kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
"Twój Stary"
Naukowcy zauważyli także, że zmianom ulegał jego podpis. Chopin nigdy nie używał pełnego imienia i nazwiska, a w korespondencji prywatnej zwykły podpisywać się jako... Twój Stary, co według ekspertów miało być skrótem od "Twój Stary Przyjaciel".
"Nigdy nie widziałem żadnego dokumentu, który byłby podpisany pełnym imieniem i nazwiskiem, czasem to były inicjały, niejednokrotnie podwójne, czasem samo nazwisko, czasem stosował znaki graficzne, z czasem trudne do odszyfrowania"- dodaje Tomaszewski.
Naukowcy stworzyli także wzór pisma Chopina, dzięki któremu w przyszłości łatwiej będzie sprawdzić, czy dokumenty dostarczane między innymi do Muzeum Fryderyka Chopina rzeczywiście są oryginałami.