Ćma bukszpanowa

i

Autor: Pixabay/ zimt2003 Larwa ćmy bukszpanowej

ogród

Ćma bukszpanowa. Groźny szkodnik atakuje bukszpan! Jak chronić roślinę? Są sprawdzone metody

2024-05-28 19:21

Ćma bukszpanowa lub azjatycka - jeszcze kilkanaście lat temu nikt w Polsce o niej nie słyszał, dziś jest zmorą działkowców i właścicieli przydomowych ogrodów. W ciągu kilku dni ćma bukszpanowa, a właściwie gąsienice, potrafią doszczętnie zniszczyć piękne, wieloletnie bukszpany. Są jednak sposoby, zarówno naturalne, domowe, jak i specjalistyczne, chemiczne, dzięki którym można uchronić te piękne krzewy i drzewa. Wyjaśniamy, jak chronić bukszpan przed ćmą.

Spis treści

  1. Co atakuje bukszpan? To ćma bukszpanowa
  2. Ćma bukszpanowa, ćma azjatycka - co to jest
  3. Ćma bukszpanowa, jak rozpoznać?
  4. Jak chronić bukszpan przed ćmą?

Co atakuje bukszpan? To ćma bukszpanowa

Bukszpan to niezwykle popularna roślina, występuje w formie krzewów i drzew. Wyróżnia się około 100 gatunków, większość rośnie na Kubie i w Azji Wschodniej. Bukszpan występuje także m.in. w Ameryce oraz w Europie, w tym w Polsce. W naszym kraju bukszpan może być kojarzony z wielkanocną tradycją - kilka małych gałązek bukszpanu wkłada się do świątecznego koszyczka. Ale bukszpan to przede wszystkim ozdoba, wręcz wizytówka, wielu działek i ogrodów. Gęsty bukszpan może być przycinany do najbardziej oryginalnych kształtów i nadawać charakteru zielonej przestrzeni przed domem. Jest oczkiem w głowie wielu działkowców, do niedawna niesprawiającym większych problemów. Wszystko zmieniło się ok. 2012 roku, gdy do Polski dotarła ćma bukszpanowa, zwana także azjatycką, ze względu na miejsce pochodzenia. Jak zatem chronić tę piękną roślinę przed zarazą?

Ćma bukszpanowa, ćma azjatycka - co to jest

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to nocny motyl (biały z czarną obwódką), który do Europy dotarł prawdopodobnie w wyniku importu bukszpanów. W Polsce ćmę wykryto około 2012 roku. Nie jest to gatunek nieznany - został opisany już na początku drugiej połowy XIX wieku, pochodzi z Azji.

Jak sama nazwa wskazuje, ćmy te żerują tylko na bukszpanach. Najgroźniejsze są larwy ćmy i gąsienice (zielone z brązowymi liniami), które żywią się liśćmi bukszpanu i w ciągu kilku lub kilkunastu dni są w stanie zjeść liście i pędy, w efekcie czego cała roślina brązowieje i obumiera.

Ćma bukszpanowa, jak rozpoznać?

Ćmy bukszpanowe, ze względu na nocny charakter życia, ciężko dostrzec. Również młode osobniki są sprytnie ukryte w bukszpanach - po dokładnych poszukiwaniach można je dostrzec na spodach młodych liści. Samice ćmy bukszpanowej składają jasnożółte jaja o średnicy około jednego milimetra, po ok. 10-30 sztuk. O obecności larw i zielonych gąsienic świadczy gęsta przędza ("pajęczyna") i odchody tych szkodników.

Jak chronić bukszpan przed ćmą?

W ciągu kilkunastu lat od pojawienia się ćmy azjatyckiej w Europie opracowano kilka metod walki z tym szkodnikiem.

Ćma bukszpanowa. Metody naturalne, domowe:

  • Energiczne potrząsanie rośliną - żerujące na bukszpanie szkodniki spadną na trawnik lub podłożony materiał i zginą;
  • Polewanie silnym strumieniem wody - pomocny będzie wąż ogrodowy i wąski strumień wody, który wymyje jajeczka, larwy i gąsienice z bukszpanu. Należy bardzo precyzyjnie kierować strumień wody, także do środka krzewu. Warto stosować tę metodę co kilka dni;
  • Można także stosować naturalne opryski z roztworów: z szarego mydła (100 gram mydła rozpuścić w pięciu litrach wody), z octu (w stosunku z wodą 1:10) czy z wywaru z tytoniu (zaparzyć 0,5 kg liści tytoniu w 5 litrach wrzącej wody, odstawić na dobę, przecedzić i do około 0,5 l wywaru z tytoniu dodać 1 l wody);
  • Co ciekawa, ćma ma naturalnych wrogów - pospolite ptaki, np. sikorki czy wróble.

Ćma bukszpanowa. Czym zwalczać, środki chemiczne

  • Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową - służą do odławiania tylko samców, ponieważ w feromonie znajdują się substancje, które wydzielają samice. Jeden z producentów podkreśla, że pułapka powinna być wywieszana w ogrodzie od połowy kwietnia do końca października. Jeśli w pułapce pojawi się martwy osobnik, trzeba zastosować dodatkowe metody, ponieważ na bukszpanie mogą być już obecne larwy.
  • Opryski mikrobiologiczne na ćmę bukszpanową - specjalny preparat aplikuje się poprzez oprysk, do kupienia w sklepach ogrodniczych.

Ogrodnicy podkreślają, że walka z ćmą bukszpanową nie jest łatwa, rośliny trzeba obserwować i co jakiś czas stosować wspomniane metody.

Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów