Spis treści
Adres Złota 44 w ostatnim czasie wyjątkowo często pojawia się w mediach. Wszystko za sprawą celebrytów, którzy zakupili mieszkania w słynnym apartamentowcu i jak najczęściej starają się o tym przypomnieć światu. Zanim jednak zaprojektowany przez Libeskinda "żagiel" pojawił się w panoramie Warszawy i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce, pod tym samym adresem działało równie intrygujące miejsce.
Złota 44. Co było tam przed apartamentowcem?
Jeszcze przed wojną na działce przy Złotej 44 stała trzypiętrowa kamienica, gdzie w okresie międzywojennym miała działać znana cukiernia "Amerykanka". Ucierpiała ona w czasie II wojny światowej, jednak przetrwała aż do lat 70. Wówczas prawdopodobnie zburzono budynek w związku z budową Dworca Centralnego, ten los podzieliły również sąsiednie kamienice. Działka znajdująca się w centrum Warszawy była jednak zbyt atrakcyjna, by mogła długo stać pusta. Bliskość Dworca Centralnego sprawiła, że w latach 80. XX snuto plany dotyczące budowy w tym miejscu Zachodniego Centrum Warszawy. Początkowo przy Złotej 44 chciano postawić hotel, który służyłby podróżnym, jednak ostatecznie plany musiały zostać zmienione.
Bogusz Center, czyli pierwsze centrum handlowe w Polsce
W 1989 roku, w epicentrum przemian ustrojowych rozgrywających się wówczas w Polsce, rozpoczęła się realizacja inwestycji firm Pewex i Warimpex. Tym samym przy Złotej 44 stanął dom handlowy o nazwie Bogusz Center. Aparycją nawiązywał on do pobliskiego hotelu Holiday Inn, na dzisiejsze standardy była ona zupełnie wyjątkowa. Za projekt budynku połączonego szklanym dachem ze wspomnianym hotelem odpowiadali Jerzy Skrzypczak, Andrzej Darski i Wojciech Bagiński. Był on obłożony białymi blachami, a jego okna były niebieskie.
Z wieżowcem obecnie istniejącym przy Złotej 44 galerię łączyło to, że początkowo również była ona synonimem luksusu, a warszawiacy tłumnie wybierali się tam, by zakupić niedostępne nigdzie indziej produkty. Wewnątrz galerii panował przepych, nie brakowało pozłacanych elementów. Na drugim piętrze znajdował się Pewex, a na parterze, pierwszym i trzecim piętrze sklepy. Można było tam znaleźć butki czy jeden z pierwszych w Warszawie nocnych sklepów spożywczych.
Dziś Bogusz Center jest uznawane za pierwszą galerię handlową w Warszawie. To właśnie to miejsce postawiło fundamenty dla rozwoju dziesiątek podobnych miejsc w stolicy, które wkrótce wraz z falą zachodnich nowości przybyły do Polski. By dopasować się do zmieniających się trendów, w 1995 roku zmieniono nazwę galerii na City Center, jednak nie uratowało jej to przed upadkiem.
Pod koniec lat 90. City Center nikomu nie kojarzyło się już z luksusem. W 2004 roku działka wraz z budynkiem została zakupiona przez firmę z Luksemburgu. RCO Property Group zapłaciło za teren przy Złotej 44 ponad 40 mln złotych. Spółka nie planowała jednak ratować podupadającego reliktu przemian ustrojowych. 13 kwietnia 2007 ruszyła rozbiórka City Center, a w 2008 roku budowa wieżowca znanego obecnie jako Złota 44.
Co było na Złotej 44 przed wieżowcem?