Przyszłość Solca
– Od kilku już lat, kiedy wiadomo było, że Szpital Południowy nie dostanie nowego kontraktu z NFZ, czyli nie wejdzie do tzw. sieci szpitali, planowaliśmy przeniesienie oddziałów ze szpitala Solec i informowaliśmy o tych zamierzeniach. Takie podejście miało też bezpośredni związek z tym, że budynek szpitala przy ul. Solec w znacznej części wymaga kompleksowego remontu. Dalsze prowadzenie działalności medycznej, z pełnym wykorzystaniem infrastruktury budynkowej będzie możliwe po jego przeprowadzeniu – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
O harmonogramie, zakresie przeprowadzki do Szpitala Południowego i planowanych zamierzeniach, miasto poinformowało również Zarząd Dzielnicy Śródmieście i komisję zdrowia Rady Dzielnicy Śródmieście.
– Cieszy nas zrozumienie i niezwykle rzeczowe podejście naszych partnerów do podjętych działań, tak na poziomie dzielnicy, jak i na poziomie spółki Szpital Solec. Zarządowi Dzielnicy zależało na zachowaniu tych najpilniejszych funkcji medycznych jak poradnie, do których mieszkańcy Powiśla są przyzwyczajeni, natomiast miejsce pobytu szpitalnego było kwestią absolutnie wtórną. Wszyscy rozmówcy mieli świadomość tego, że szpital na Solcu w znacznej mierze wymaga kompleksowego remontu – dodaje wiceprezydent.
Na Solcu powstanie oddział opieki długoterminowej dla seniorów
Jak podkreśla Renata Kaznowska obecnie trwa inwentaryzacja budynku przy ul. Solec oraz szacowanie kosztów niezbędnych remontów, aby zgodnie z planami miasta, w przyszłym roku uruchomić w nim oddział długoterminowej opieki dla osób starszych, przewlekle chorych.
– Obserwujemy, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze dla osób starszych, przewlekle chorych, które nie wymagają hospitalizacji. Dlatego, z myślą o stołecznych seniorach, po zakończeniu inwentaryzacji i niezbędnych remontach, w pierwszym półroczu przyszłego roku w budynku na Solcu planujemy uruchomić miejsca całodobowej opieki medycznej na najwyższym poziomie – zaznacza wiceprezydent.
Czytaj także: Wielka zbiórka dla mieszkańców Warszawskiego ZOO. Liczą na konkretne przysmaki
Oddział będzie filią Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL), które zapewnia w trzech lokalizacjach na terenie Warszawy blisko 800 miejsc opieki długoterminowej. Średnia wieku pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej SCOL to 76 lat, a czas oczekiwania na miejsce wynosi do 6 miesięcy.
Jak dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska, trwają również uzgodnienia dotyczące dodatkowych świadczeń medycznych w budynku przy Solcu - o szczegółach miasto poinformuje niezwłocznie po zakończeniu trwających właśnie rozmów.
Przychodnie i izba przyjęć nadal działają na Solcu
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Śródmieścia, w tym szczególnie osób starszych, w części budynku na Solcu pozostały gabinety podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradnie specjalistyczne.
Natomiast w części szpitala wyremontowanej w latach 2015-2017 (część po SOR), została otwarta izba przyjęć dzięki czemu zapewniony jest całodobowy dyżur medyczny - w przypadku konieczności leczenia szpitalnego, pacjent zostaje przewieziony karetką do odpowiedniego szpitala. Jak pokazują szacunki od końca sierpnia, czyli od kiedy został zamknięty SOR na Solcu, średnio w ciągu doby do izby zgłasza się pięciu pacjentów.
W placówce, w ramach miejskiego programu „Aktywny Senior”, mieszkańcy powyżej 60 r.ż. mogą również bezpłatnie korzystać z rehabilitacji oraz ćwiczeń ogólnousprawniających.
Od października br. w wyremontowanej części szpitala na Solcu będzie też działać w ramach kontraktu z NFZ, tomograf komputerowy, tak więc mieszkańcy będą mieli dostęp do nowej usługi medycznej w tym miejscu.
Wszystkie działania w zakresie Szpitala Południowego, jak i szpitala na Solcu, odbywają się w pełnym uzgodnieniu z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.
Czytaj także: Z Pragi-Północ na Białołękę. Dom Samotnej Matki zostanie przeniesiony
Jedyny szpital dla południowej części Warszawy
Warto zaznaczyć, że w centralnej części miasta znajduje się wiele miejskich szpitali, w tym: Szpital Czerniakowski, Warszawski Szpital dla Dzieci, Centrum Medyczne „Żelazna”, szpital przy ul. Inflanckiej, Szpital Praski. W Szpitalu Czerniakowskim aktualnie trwa modernizacja i rozbudowa szpitalnego oddziału ratunkowego (inwestycja za ponad 13 mln zł finansowana z budżetu miasta), który zostanie powiększony o jedną kondygnację od strony ul. Stępińskiej oraz dwie kondygnacje z podpiwniczeniem od strony ul. Górskiej (w wyniku rozbudowy łączna powierzchnia użytkowa oddziału ratunkowego zwiększy się o blisko 600 m2). W tym roku na terenie Szpitala Czerniakowskiego został również wybudowany nowy pawilon medyczny o łącznej powierzchni 500 m².
Co ważne w południowej części Warszawy tj. na Ursynowie, Wilanowie i okolicy, do czasu uruchomienia Szpitala Południowego nie było ani jednego publicznego szpitala, wyłączając Narodowy Instytut Onkologii.
Oddziały z Solca już w Szpitalu Południowym
W Szpitalu Południowym działają już wszystkie oddziały przeniesione z placówki na Solcu czyli: oddział wewnętrzny z pododdziałem kariologii, szpitalny oddział ratunkowy i oddział intensywnej opieki medycznej; oddział ginekologiczno – położniczy, oraz oddział neonatologiczny, oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce, oddział chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej, OIT oraz pracownia endoskopii. Szpital Południowy dostał również w ramach NFZ dodatkowy kontrakt na rezonans magnetyczny.
W placówce na Ursynowie znajduje się również 7 nowoczesnych sal operacyjnych, apteka szpitalna, centralna sterylizatornia oraz laboratorium z pracownią serologii i bankiem krwi.
Już ponad 200 dzieci przyszło na świat w Szpitalu Południowym
W nowym oddziale ginekologiczno-położniczym znajdują się 4 przestronne sale porodowe z izbą przyjęć, sale do hospitalizacji oraz pozostające w gotowości pomieszczenia bloku operacyjnego – sala cięć cesarskich oraz sala operacyjna do interwencji w przypadkach nagłych. Oddział położniczy w Szpitalu Południowym jest jedynym miejskim oddziałem dla całej dzielnicy Ursynów i Wilanów, i jak pokazują pierwsze miesiące jego funkcjonowania, cieszy się dużą popularnością – w nieco ponad 2 miesiące od otwarcia oddziału w placówce przyszło na świat już ponad 200 dzieci (dla porównania w 1. półroczu tego roku na Solcu urodziło się 259 dzieci).
Szpital Południowy zawarł również umowę partnerską z Centrum Medycznym „Żelazna” – Szpital i Przychodnia Św. Zofii, aby korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych specjalistów.