Wybory prezydenckie 2020
I tura wyborów prezydenckich 2020 odbyła się 28 czerwca. Żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów. W związku z tym 12 lipca odbędzie się II tura wyborów. Wezmą w niej udział:
- Andrzej Duda,
- Rafał Trzaskowski.
Czytaj także: Duda czy Trzaskowski: Co obiecują kandydaci na prezydenta? [WYBORY 2020]
Wybory prezydenckie 2020: Jakie są kompetencje prezydenta?
Kolejne emerytury i dopłaty do emerytur kobiet. Poza tym m.in. inwestycje, zmiany w Kodeksie Pracy, ale też utrzymanie programów społecznych. Na ostatniej prostej kandydaci na prezydenta dwoją się i troją i kreślą wręcz idealny scenariusz na przyszłość. Z ich realizacją może być jednak problem, bo składane obietnice często mają niewiele wspólnego z kompetencjami głowy państwa.
- Postulaty, idee programowe odnosiły się do formatu premierowskiego. To były kompetencje rządu - mówi politolog Ewa Marciniak.
Czytaj także: Jak sprawdzić, gdzie mogę głosować? [KOMISJA WYBORCZA, WYBORY PREZYDENCKIE 2020]
Rola prezydenta jest jasno określona w konstytucji. - Prezydent nic nam nie może dać. Niczego nie może komukolwiek zabronić. Niczego nam nie może wybudować - tłumaczy konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj.
W związku z tym przed oddaniem głosu warto się zastanowić ile obietnic wyborczych będzie miało szansę na realizację. Przed pójściem do lokalu wyborczego warto rzucić okiem na poniższe teksty:
- Rafał Trzaskowski opublikował program wyborczy. Co proponuje kandydat KO na prezydenta?
- Andrzej Duda - prezydentura, wiek, program wyborczy, sondaże. Co warto wiedzieć o kandydacie PiS w wyborach 2020?