Alergia

i

Autor: pexels.com, H.S

Alergiczny alert

Co pyli w maju? Sprawdź, jakie rośliny wywołują w tym czasie uczulenia

2023-04-21 12:21

Alergicy z pewnym drżeniem czekają na wiosnę i lato. To właśnie w czasie tych pięknych pór roku, oni zmagają się z wyjątkowo przykrymi objawami. Warto wiedzieć, co pyli w maju, by przygotować się na ewentualne problemy ze swoim organizmem.

M jak miłość, odcinek 1727: Igraszki Magdy i Andrzeja w łóżku. Da jej wyjątkowy prezent

Spis treści

  1. Wiosna nie pomaga alergikom
  2. Co pyli w maju?
  3. Jakie objawy wywołuje alergia?
  4. Jak radzić sobie z alergią?
  5. Zobacz zdjęcia: Żonkile opanowały ulice Warszawy. Wiosna w stolicy

Wiosna nie pomaga alergikom

Wiosna jest bez wątpienia piękna, ale również niełatwa dla wszystkich alergików. W czasie ciepłej części roku, wiele roślin zaczyna pylić, a przez to mnóstwo osób zmaga się z przykrymi objawami. Co pyli w maju? Jakie rośliny wtedy są przykre dla osób uczulonych na pyłki?

Czytaj także: Usłyszeli, że pociąg ma duże opóźnienie. Tymczasem on odjechał z ich bagażami

Co pyli w maju?

Istnieje specjalny kalendarz dla alergików, w którym wyszczególnione są pylenia roślin. W maju problem stanowią podobne rośli, co w kwietniu. W tym pięknym i zazwyczaj ciepłym miesiącu, pylą:

  • brzozy,
  • dęby,
  • trawy,
  • szczaw,
  • sosny,
  • pojawiają się też zarodniki grzybów z rodzin Caldosporium i Alternaria.

Co ważne, najsilniej alergikom zaszkodzi ponownie brzoza oraz trawa, która jest najbardziej uczulającym alergenem, jeśli chodzi o alergię wziewną.

Jakie objawy wywołuje alergia?

Należy pamiętać, że co innego uczula na początku miesiąca i na jego końcu. Wszystkie pylenia mogą jednak doprowadzić do takich przykrych objawów, jak: nieżyt nosa, zapalenie spojówek, łzawienie oczu, astma pyłkowa, niestrawność, zaczerwienienie skóry.

Czasem alergię można pomylić z objawami przeziębienia. Wtedy często zmęczony uczuleniem organizm jest dodatkowo bombardowany antybiotykiem, co tylko bardziej go osłabia, a chory czuje się jeszcze gorzej niż dotychczas. Właśnie dlatego warto zawsze przed zażyciem leków skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj także: Wiosna w Warszawie. Cudowne pole krokusów w warszawskim parku

Jak radzić sobie z alergią?

Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że za kilka lat co drugi Europejczyk będzie wykazywał uczulenie na jakiś alergen. Niestety, ciągle rozwijający się przemysł i coraz większe zanieczyszczenie powietrza poszerzają ilość nowych alergików.

Co gorsza, szanse na skuteczną ochronę przed alergiami są znikome. Pylenie to odwieczny problem przy alergii i nie jest to tylko pylenie drzew, ale także pylenie przemysłowe. Niemniej to właśnie pyłki drzew i roślin wywołują najbardziej uciążliwe objawy alergii. 

W czasie ataku możemy przyjmować pod kontrolą lekarza leki antyalergiczne, często przeciwhistaminowe. Prawdziwą ulgę przynosi jednak... koniec okresu pylenia roślin. Czasem trzeba po prostu zaakceptować pewne niedogodności.

Zobacz zdjęcia: Żonkile opanowały ulice Warszawy. Wiosna w stolicy