Stopy procentowe - nowa decyzja RPP (październik 2024)
Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie podał, że główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa - 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.
Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.
Środowa decyzja RPP jest zbieżna z przewidywaniami ekspertów, m.in. ekonomisty Banku Pekao Kamila Łuczkowskiego. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych na październikowym posiedzeniu RPP, nie spodziewamy się także obniżki w tym roku. Co więcej, utrzymujemy naszą prognozę, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca 2025 r. - powiedział PAP we wtorek.
- RPP deklaruje, że stopy procentowe na kolejnych posiedzeniach nie ulegną zmianie. Takie decyzje zaczynają być konserwatywne na tle globalnej polityki pieniężnej. Są jednak zgodne z trendami widocznymi w regionie - ocenili natomiast w komentarzu do środowej decyzji eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ich zdaniem taki poziom stóp procentowych jest porównywalny do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej; na Węgrzech i w Rumuni stopy wynoszą obecnie 6,5 proc., a w Czechach 4,25 proc.
- Główne banki będą kontynuować cykle luzowania, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu - wskazali. Zwrócili uwagę, że w listopadzie Rezerwa Federalna USA obniży stopy procentowe o 25 pb, do 4,75 proc. Podobnie po słabszych danych o inflacji i PMI Europejski Bank Centralny będzie luzować politykę w październiku, by złagodzić ryzyko recesji w strefie euro; stopa depozytowa po kolejnym posiedzeniu - ich zdaniem - sięgnie 3,25 proc.
- Na tym tle polityka RPP znacznie bardziej akcentuje walkę z inflacją - uznali ekonomiści Instytutu.
Zgodnie z ich prognozami "RPP obniży stopy procentowe później niż inne banki centralne w regionie CEE", a "retoryka sugeruje, że obniżki pojawią się w połowie 2025 roku". Banki centralne w Rumunii i na Węgrzech - jak wskazali analitycy PIE - prawdopodobnie będą miały już wtedy lekko niższe stopy. - Mediana prognoz FocusEconomics dla tych państw wynosi obecnie 5,4 proc. oraz 5,7 proc. - podał PIE.
Demontaż nazwy hotelu Marriott - zobacz zdjęcia: