W dużych, wysokorozwiniętych miastach często pojawia się problem zanieczyszczenia powietrza. Jest on o tyle niepokojący, że dramatycznie wpływa na zdrowie ludzi. Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną chorób: układu oddechowego, układu krążenia i problemów onkologicznych. Miasto stołeczne podejmuje więc działania, które mają na celu poprawę obecnego stanu rzeczy i w końcu widać efekty.
Chociaż smog w Warszawie nie raz i nie dwa dał się mieszkańcom we znaki, to w końcu widać światełko w przysłowiowym tunelu. Powietrze w mieście staje się coraz czystsze. Do takich wniosków prowadzą obserwacje i badania poczynione na przestrzeni 12 lat.
Powietrze w Warszawie coraz czystsze
Wyniki dot. zanieczyszczeń powietrza (dla pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10) rejestrowane na warszawskich stacjach w ostatnich latach wskazują tendencję spadkową. Jakość powietrza powoli, ale stale rośnie. Wyraźną tendencję poprawy widać w latach 2017-2022.
W 2017 r. została przyjęta mazowiecka uchwała antysmogowa, która wprowadziła zakaz używania kopciuchów od stycznia 2023 r. Miasto starało się wspomóc mieszkańców w wymianie przestarzałych kotłów. Czyniono to m.in. dotacjami oraz inwestycjami w likwidację kopciuchów w lokalach komunalnych.
Czytaj także: Zanieczyszczone powietrze w metrze. Nawet 30 razy gorsze niż na ulicach
Tendencja spadkowa zanieczyszczenia powietrza w Warszawie to bardzo dobra informacja, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Zaktualizowane zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że nieszkodliwe dla zdrowia są wyniki na poziomie poniżej 5 μg/m3 dla pyłu PM 2,5 oraz poniżej 15 μg/m3 dla pyłu PM 10. Tymczasem w ubiegłym roku średnie wyniki na wszystkich stacjach miejskich mieściły się w normie, czyli poniżej poziomu 20 μg/m3 dla PM 2,5 oraz poniżej 40 μg/m3 dla PM 10.
Szereg działań władz miasta i kontrola społeczna
Stolica planuje więc wprowadzić w życie kolejne rozwiązania na rzecz poprawy czystości powietrza w stolicy. Jedną z szerszych inicjatyw, w którą zaangażowała się Warszawa jest współpraca z Clean Air Fund i Bloomberg Philanthropies w ramach inicjatywy „Oddychaj Warszawo”. Ważną rolę odgrywa tutaj również inwestycja w modernizację transportu publicznego. Stolica rozwija linie metra i nowe trasy tramwajowe oraz kupuje nisko- i zeroemisyjny tabor.
Co więcej, od kilku miesięcy Warszawiacy mogą sprawdzić jakość powietrza w mieście dzięki nowym czujnikom zamontowanym w każdej dzielnicy. W stolicy jest to 108 urządzeń, a 56 dodatkowo rozlokowano w 17 sąsiednich gminach. Urządzenia mierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także PM1 czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Dane można sprawdzić już na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.