praca

i

Autor: Canva

Praca

Coraz droższe biura w Warszawie. Jakie to będzie miało konsekwencje dla pracowników?

2023-04-03 17:24

Wiele osób szuka pracy w stolicy lub od wielu lat ją tam wykonuje. Pandemia Covid-19 zmieniła jednak wiele wcześniej oczywistych realiów. Biura w tym mieście są coraz droższe. Jakie konsekwencje będzie to miało dla pracowników wykonujących swoje obowiązki stacjonarnie lub hybrydowo?

Pandemia Covid-19 zmieniła w wielu aspektach oblicze znanego nam do tej pory świata. Wystąpienie koronawirusa przyczyniło się do lockdownu i pokazało nam z całą mocą, że praca, którą w większości wykonywaliśmy w biurach, może być z powodzeniem wykonywana w domu.

Z tej przyczyny w wielu miejscach postawiono na pracę zdalną lub pracę hybrydową wprowadzoną na stałe. Pracownicy są w takich przypadkach bardziej wydajni i chętniej przyjmują oferty tego rodzaju pracy. Jednakże nie oznacza to, że praca stacjonarna dobiegła końca. Mimo wszystko wygenerowało to pewne problemy dla pracodawców stawiających na tradycyjny model - zwłaszcza finansowe. 

Czytaj także: Nowe centrum handlowe pod Warszawą. Park Glinianka już otwarty. Lista sklepów

Wyzwania na rynku biurowym

Po trzech latach od lockdownu odsetek biurowych pustostanów w Warszawie spada, a czynsze zaczynają rosnąć. W tej sytuacji firmy szukające powierzchni kierują się w stronę doradców.

- Po epidemii wszyscy będą pracować zdalnie, biurowce opustoszeją, nowe wieżowce będą stały puste, a kolejnych nie będzie - takie teorie krążyły po Warszawie wiosną 2020 roku. Nic takiego nie ma miejsca, ale nie da się ukryć, że rynek biurowy ma przed sobą wiele wyzwań.

Czytaj także: Nowy wieżowiec w Warszawie. Liberty Tower będzie mierzyć 140 metrów

Odpowiednio zaprojektowane biuro z dobrym dojazdem zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską, rowerem czy skuterem to dla firm wciąż niezwykle istotna sprawa, związana z wizerunkiem. Trzeba się jednak mocno postarać by znaleźć i utrzymać przy sobie takie miejsce w stolicy.

- Koniec minionego roku Warszawa zamknęła z łącznymi zasobami powierzchni biurowej na poziomie 6,26 mln mkw., z czego około połowa to budynki, które w metryce wpisane mają 10 lat bądź więcej. W czwartym kwartale w stolicy przybyło niewiele nowych biur. W 2022 roku było wyraźnie widać mniejszą aktywność po stronie deweloperów - informuje BNP Paribas Real Estate Poland.

Rok 2022 stał pod znakiem łagodzenia skutków wywołanych przez wojnę w Ukrainie i globalną recesję. W tym czasie dynamikę rozwoju rynku w dużej mierze wyznaczały m.in.:

  • rosnące koszty budowy i aranżacji powierzchni,
  • duże wzrosty kosztów eksploatacyjnych,
  • odgrywający coraz większą rolę hybrydowy model pracy,
  • wysokie koszty finansowania inwestycji.

Czytaj także: Nowy wieżowiec powstanie przy Placu Zawiszy. Gigant będzie mierzył 130 metrów

Warszawa. W których punktach miasta pracuje się stacjonarnie?

Przedstawiamy, jak procentowo przedstawia się rozkład biur w stolicy:

  • 44% powierzchni biurowych jest zlokalizowanych w szeroko rozumianym centrum Warszawy,
  • 24% na Mokotowie, do którego zalicza się także Służewiec (tzn. Mordor), 
  • 12% na Szczęśliwicach.

Czy część pracodawców widząc narastające problemy branży - zdecyduje się na zmianę modelu pracy swoją i swoich pracowników?

Zobacz zdjęcia: Varso Tower gotowe. To najwyższy budynek w Unii Europejskiej

Don Kasjo" uderza w Załęckiego: Kolejny Najman. Nie możemy tego akceptować | Andrzej Kostyra