praca

i

Autor: Canva

praca

Coraz mniej bezrobotnych w Warszawie. Tak niewielu osób bez pracy nie było od lat

Tak dobrze na rynku pracy w Warszawie nie było od dawna. Wszystko za sprawą spadającego bezrobocia. Na koniec zeszłego roku bez pracy pozostawało zaledwie 18 188 osób w stolicy. To o 2 tysiące mniej niż rok wcześniej i o aż blisko 6 tysięcy mniej w porównaniu z 2021 rokiem

Urząd Pracy w Warszawie pokazał nowe dane dotyczące roku 2023. Okazuje się, że w zeszłym roku w stolicy zostało założonych aż 400 nowych firm. Cały czas utrzymuje się również trend zmniejszania liczby bezrobotnych w stolicy. W grudniu zarejestrowanych osób bez pracy było 18 188, czyli o 259 mniej niż w listopadzie. Statystyki wypadają jeszcze lepiej, jeśli zestawimy je z tymi z poprzednich lat.

Okazuje się, że w pod koniec roku 2023 było aż o 1984 osoby bezrobotne mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z kolei dwa lata wcześniej zarejestrowanych bezrobotnych było aż 24 132 oznacza to tyle, że obecnie jest ich o 5944 mniej.

Urząd Pracy podkreśla, że przez cały poprzedni rok podejmował aktywizacje zawodową osób bezrobotnych.

"Wszelkie inicjatywy podejmowane przez nasz Urząd mają na celu skuteczną aktywizację zawodową osób bezrobotnych oraz udzielenie wsparcia pracodawcom w zaspokajaniu ich potrzeb kadrowych. Nasze działania kierujemy w stronę tworzenia harmonijnej równowagi na rynku pracy, sprzyjającej zarówno rozwojowi jednostek, jak i firm, co przyczynia się do wzrostu ogólnej dynamiki gospodarczej" - czytamy.

Urząd Pracy wspiera warszawiaków

Działania te rzeczywiście mają pozytywny wpływ na rynek pracy, gdyż w ciągu całego 2023 roku pracę podjęło aż 15 500 osób wcześniej bezrobotnych. Wiele osób skorzystało również z innych form wsparcia oferowanych przez urząd. Aż 410 uzyskało od urzędników wsparcie w zakresie założenia własnej firmy. Dzięki środkom Funduszu Pracy, EFS i PFRON i współpracy z pracodawcami udało się także stworzyć blisko 1000 nowych miejsc pracy.

Mieszkańcy cały czas korzystają również z możliwości podnoszenia kwalifikacji i kompetencji oferowanych przez Urząd Pracy w Warszawie. W całym 2023 r. ze szkoleń, kursów i studiów podyplomowych sfinansowanych w taki sposób skorzystało 2 891 osób.

"To ważna inicjatywa, przynosi bowiem korzyści każdej z wymienionych grup. Osoby bezrobotne zyskują szansę na znalezienie lepszej pracy, a pracujący nabierają pewności, że ich kwalifikacje są systematycznie uzupełniane. Pracodawcy zyskują dobrze wykwalifikowane kadry, co sprawia, że ich firma staje się konkurencyjna na rynku. To strategiczne podejście, które przynosi pozytywne rezultaty dla wszystkich zaangażowanych stron" - podkreśla warszawski urząd pracy.

Miała być rewitalizacja, jest dewastacja. Młyn Michla popada w ruinę po niezrealizowanej obietnicy Ratusza

Spędziliśmy dzień ze strażnikami z Eko Patrolu. Tak wygląda ich praca