Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie! Ratusz alarmuje

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie! Ratusz alarmuje

Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie! Ratusz alarmuje

2021-11-12 20:20

Coraz więcej przypadków wścieklizny w Warszawie. Ratusz ostrzega i przypomina o szczepieniu swoich psów. Od początku roku na terenie województwa mazowieckiego wykryto już 84 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Osiem z nich to przypadki odnotowane na terenie stolicy – w Wesołej, Wawrze i na Targówku.

Pod koniec października wojewoda mazowiecki wydał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny u zwierząt, w którym wskazano obszary zagrożone. Na terenie m.st. Warszawy poza dotychczasowymi dzielnicami – Wawrem i Wesołą – jako obszary zagrożone wskazano również Rembertów oraz część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską) i Pragi-Południe (ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej). Na terenie tych dzielnic obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające.

Czytaj także: Pilna zbiórka dla Fundacji Kapucyńskiej. Co jest potrzebne?

Szczepienia lisów wolno żyjących

Między 15 a 30 listopada br. na terenie województwa mazowieckiego prowadzona będzie jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat będzie wykładany ręcznie oraz zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki. Szczepienia obejmą również tereny w stolicy:

  • Las Bielański,
  • Las Młociński,
  • Las Bemowo,
  • Las Kabacki,
  • Las Rembertowski,
  • Lasek na Kole,
  • Łazienki Królewskie,
  • lasy na terenie Dąbrówki Szlacheckiej i Choszczówki
  • oraz teren Mazowieckiego Parku Narodowego na Wawrze.

Czytaj także: Stanęły kontenery i zarosły chwastami. Co dalej z Implant Warsaw?

Przez dwa tygodnie od momentu wyłożenia szczepionki właściciele czworonogów powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Ewentualny kontakt pupila z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Z uwagi na to, że lisy nie przyjmą szczepionki z zapachem człowieka, przynęty nie powinni dotykać również mieszkańcy.

Jakie są objawy wścieklizny?

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in.:

  • w agresywnym zachowaniu,
  • ślinotoku,
  • połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni;

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

„Zaszczep pupila, to tylko chwila”

Warszawa zachęca właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest także szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Jakiego koloru masz aurę?

Pytanie 1 z 7
W którym z tych miejsc czujesz się dobrze?
Tak modernizują dworzec Warszawa Zachodnia. Potężna inwestycja