CPK - poznaliśmy nowy projekt strażnic
CPK nieustająco budzi silne emocje i polaryzuje Polaków na zwolenników oraz przeciwników tej inwestycji. Mimo to prace nad powstaniem tego potężnego węzła komunikacyjnego wciąż trwają. Obecnie znajdujemy się na etapie projektowania kolejnych budynków i obiektów, które mają zostać wzniesione w ramach Portu. Na początku stycznia poznaliśmy wizualizacje kolejnego z nich - chodzi o dwa ośrodki należące do Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (RFFS).
To właśnie w RFFS urzędować będą strażacy i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pasażerów oraz pracowników CPK na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Na terenie lotniska mają powstać dwie strażnice - jedna główna (o powierzchni ponad 3800 mkw.) przy północnej drodze startowej, a także wspomagająca strażnica satelitarna (ponad 1500 mkw.) zlokalizowana przy południowej drodze startowej. Dzięki dogodnemu położeniu, służby będą mogły szybko i skutecznie podejmować interwencje w obrębie terenu CPK.
Projekt RFFS został opracowany przez konsorcjum firm: AKE Studio, APA i ATP Kraków, a jego wartość wyniosła 6,6 mln zł netto.
Plany CPK na 2025 rok
Poza obiektami wspierającymi lotnisko, spółka CPK ma też już gotowe projekty budowlane terminala oraz dworca kolejowego. W tym roku zapowiadane jest złożenie pierwszych wniosków o pozwolenia na budowę, po których będzie już można przejść do fizycznych prac w terenie. Przypomnijmy, że nowy port lotniczy powstanie około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, na terenie trzech gmin województwa mazowieckiego: Baranów, Wiskitki oraz Teresin.
Według obecnego, rządowego harmonogramu prac lotnisko CPK zostanie uruchomione w 2032 roku. Wraz z nim ma ruszyć odcinek Kolei Dużych Prędkości łączący CPK z Warszawą i Łodzią.
Chcesz wiedzieć więcej o CPK? Sprawdź nasze kompendium wiedzy pod tym adresem.
Zobacz wizualizacje strażnic na terenie CPK: