Spis treści
Ostatni CPN w Polsce działa na warszawskiej Pradze
Stacja paliw przy ul. Markowskiej 15 na Starej Pradze (w bliskim sąsiedztwie Konesera) działa pod szyldem CPN, ale to tak naprawdę Orlen. Logo CPN powróciło na tę stację w 2018 roku. - Marka CPN wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem. Reaktywując markę, chcemy naszym klientom dać okazję do tego, by mogli bezpośrednio obcować z dziedzictwem nierozerwalnie związanym z historią Polski i rodzimej motoryzacji - mówił Marcin Stefaniak, ówczesny dyrektor biura promocji i reklamy PKN Orlen.
CPN przy Markowskiej jest otwarty w godz. 6-22. Przy stacji działa mały sklep, okna wyklejone są archiwalnym zdjęciami CPN-u.
CPN, historia
Centrala Produktów Naftowych powstała w 1944 roku. CPN w kompleksowy sposób zajmował się paliwami - magazynowaniem, transportem i dystrybucją. W szczytowym okresie CPN miał 1400 stacji paliw (Orlen posiada aktualnie ok. 1900 stacji w Polsce) oraz flotą blisko 600 cystern. W 1981 działały w kraju 43 laboratoria paliwowe, zatrudniające 160 osób, ogółem w CPN zatrudnionych było ok. 14 tys. osób.
Biało-pomarańczowe logo przedstawiające stylizowane litery CPN zostało opracowane w latach 60. przez artystę plastyka Ryszarda Bojara, jest uznawane za jedno z najlepszych w historii polskiego wzornictwa.
W 1998 roku Rada Ministrów zdecydowała o utworzeniu Polskiego Koncernu Naftowego SA. Powstał on w wyniku połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA oraz Petrochemii Płock SA. 3 kwietnia 2000 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o nadaniu spółce nazwy handlowej Orlen.
Nazwa CPN wciąż jest potocznie używana do określania stacji paliw działających pod różnym markami.